چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی فوتبال

نکات مهم در خرید چمن مصنوعی فوتبالی

برای انتخاب چمن مصنوعی فوتبالی به صورت اصولی، لازم است با انواع محصولات مناسب که برای زمین فوتبال به کار می روند آشنا باشیم. همچنین پارامترهای موثر در انتخاب چمن از جمله تراکم الیاف، ارتفاع چمن، نوع بافت چمن، شرایط آب و هوایی، شرایط زمین و … را همزمان بررسی کرده و بهترین گزینه را از این بین برگزینیم.

در این نوشته سعی کرده ایم تمامی آنچه برای یک انتخاب صحیح لازم است را برای شما ذکر کنیم.

پرکاربرد ترین انواع چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی فوتبال، راهکاری ایده آل برای پوشش زمین های ورزشی!

فوتبال یکی از ورزش های مهیجی است که بسیاری از افراد را در سراسر دنیا شیفته خود کرده است. به همین دلیل، کارشناسان ورزشی تلاش می کنند تا با تجهیز کردن فضا برای بازی فوتبال به برگزاری بهتر این باز کمک کنند. یکی از مواردی که در این زمینه اهمیت زیادی دارد و به برگزاری هر چه بهتر این ورزش کمک می کند تجهیز زمین فوتبال است. اگر زمین فوتبال به خوبی آماده نشده باشد، سبب می شود بازیکنان بر روی آن زمین بخورند و همین امر سبب بروز مشکلات زیادی از جمله شکستگی استخوان می شود.

در گذشته برای آماده سازی زمین فوتبال از چمن طبیعی استفاده می شد. اما محدودیت های این چمن سبب شد کارشناسان به فکر راهکارهای جدیدی باشند. چمن مصنوعی یکی از راهکارهایی بود که برای استفاده در زمین های ورزشی معرفی گردید و به سرعت توانست به جایگاه ویژه ای دست پیدا کند. در ادامه تلاش می کنیم تا اطلاعات بیشتری را در مورد چمن مصنوعی فوتبال در اختیار شما قرار دهیم.

چمن مصنوعی فوتبال جایگزین چمن طبیعی

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا چمن مصنوعی جایگزین چمن طبیعی گردید! باید بدانید با توجه به همه گیری بازی فوتبال، افراد در سراسر دنیا تصمیم گرفتند این بازی را انجام دهند. اما همانطور که می دانید، امکان پرورش چمن طبیعی در تمامی شرایط آب و هوایی وجود ندارد.

به طور مثال، در مناطق گرمسیر چمن طبیعی در زیر نور آفتاب از بین می رود و همین امر سبب می شود زمین فوتبال در روزهای زیادی بدون پوشش چمنی باقی بماند. از طرفی دیگر، در مناطق سردسیر چمن طبیعی خشک می شود و سرما ساختار چمن طبیعی را از بین می برد. تمامی این امور سبب شده اند تا چمن مصنوعی فوتبال به عنوان جایگزینی مناسب برای چمن طبیعی معرفی گردد. اما ویژگی های چمن مصنوعی فوتبال تنها به این موارد خلاصه نمی شود.

انعطاف پذیری بالای چمن مصنوعی فوتبال

یکی از مواردی که سبب شده است چمن مصنوعی فوتبال مورد توجه قرار گیرد انعطاف پذیری بالای آن است. این ویژگی نقش بسیار زیادی در سلامت بازیکنان و بهبود عملکرد ورزشی آنها دارد. اولا باید بدانید که انعطاف پذیری چمن مصنوعی سبب می شود که نیروی پای بازیکنان در زمان دویدن بر روی چمن مصنوعی به پای بازیکنان انتقال پیدا نکند. ساختار چمن مصنوعی به گونه ای طراحی شده است که می تواند این نیرو را به خوبی جذب کند و پس از آن به سطح زمین انتقال دهد. در نتیجه، همین ویژگی می تواند از بروز خستگی در پای بازیکنان در زمان بازی فوتبال جلوگیری کند.

مسئله دیگر این است که قابلیت انعطاف پذیری چمن مصنوعی فوتبال سبب می شود از بروز مشکلات عضلانی و استخوانی ( مانند دردهای شدید پس از بازی فوتبال) در پا پیشگیری شود. با توجه به این موضوع که نیروی ناشی از دویدن به زمین انتقال پیدا می کند، این نیرو دیگر عضلات پا را درگیر نمی کند و همین امر می تواند برای حفظ سلامتی بازیکنان بسیار مهم باشد. این ویژگی سبب می شود که بازیکنان بهتر بتوانند بر روی سطح چمن مصنوعی فوتبال بدوند و عملکرد ورزشی آنها به میزان چشمیگری افزایش پیدا می کند.

ویژگی ها چمن مصنوعی فوتبال

بهتر است بدانید که شما برای استفاده از چمن مصنوعی فوتبال نمی توانید هر چمنی را سفارش دهید و باید به ویژگی های چمن توجه داشته باشید. اولین و مهمترین نکته ای که در انتخاب این چمن باید مد نظر خود قرار دهید تراکم بالای چمن است. تراکم بالا بدین معناست که تعداد الیاف زیادی در یک سطح از چمن مصنوعی قرار گرفته اند و این امر مقاومت چمن مصنوعی را در برابر نیروی حاصله از دویدن بالا می برد. معمولا الیاف چمن مصنوعی فوتبال به گونه ای طراحی می شوند که دارای آوند مرکزی هستند و این آوند می تواند نیروی وارده بر سطح چمن را به خوبی به زمین انتقال دهد و دوباره حالت ایستا به خود بگیرد.

یکی دیگر از مواردی که توصیه می شود در زمان خرید چمن مصنوعی به آن توجه شود، بکینگ یا لایه زیرین چمن مصنوعی است. بهتر است لایه زیرین چمن مصنوعی سه لایه باشد. در نتیجه، این لایه ها مقاومت چمن مصنوعی در برابر فشار و کوبش را افزایش می دهند و همین امر سبب می شود که طول عمر چمن مصنوعی بالا رود. مورد دیگری که در زمان خرید چمن مصنوعی برای زمین فوتبال باید به آن توجه داشته باشید ارتفاع الیاف است. ارتفاع الیاف این چمن باید معمولا 50 تا 55 سانتی متر باشد. توجه به این ویژگی ها در زمان خرید چمن مصنوعی اهمیت زیادی دارد و به شما کمک می کند تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید.

آیا چمن مصنوعی فوتبال مورد تایید فیفا است؟

فیفا معتبرترین سازمان ورزشی فوتبال است و تمامی قوانین و دستورات بازی فوتبال را اعلام می کند. به همین دلیل اگر این سازمان موردی را برای انجام ورزش فوتبال تایید کند، تمامی ورزشگاه های معتبر و رسمی موظف به پیروی از آن هستند. بهتر است بدانید در سال های اولیه ورود چمن مصنوعی به دنیای ورزشی مشکلاتی نظیر شکستگی استخوان و زمین خوردگی بر روی این چمن مشاهده شد.

دلیل اصلی این امر عدم زیرسازی درست چمن مصنوعی بود. در نتیجه، در زمان بارش باران آب بر روی سطح چمن جمع می شد و همین امر مشکلات زیادی را در زمان دویدن بازیکنان به وجود می آورد. سازمان فیفا اعلام کرده است که اگر زیرسازی چمن مصنوعی به خوبی صورت گیرد و آب از سطح چمن مصنوعی به خارج از زمین انتقال داده شود، این چمن می تواند برای پوشش زمین های ورزشی مورد استفاده قرار گیرد.

روش نصب چمن مصنوعی فوتبال

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که نصب چمن مصنوعی فوتبال چگونه صورت می گیرد. در این قسمت تلاش می کنیم تا اطلاعات کافی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. گاهی زمینی که برای بازی فوتبال در نظر گرفته می شود آسفالت و یا سیمان شده است و گاهی سطح زمین خاکی است. باید بدانید که امکان نصب چمن مصنوعی بر روی هر دو سطح وجود دارد که به اولین نمونه، سطح سخت یا نفوذ ناپذیر و به دومین نمونه، سطح نرم یا نفوذ پذیر گفته می شود. نصب چمن مصنوعی بر روی سطوح نرم یا نفوذ پذیر راحت تر است. چون از زمین می توان برای انتقال آب استفاده کرد.

در هر صورت سطح زمین چه نفوذ پذیر و چه نفوذ ناپذیر باشد، زیرسازی سطح زمین باید به خوبی صورت گیرد تا آب بر روی سطح چمن مصنوعی باقی نماند. به طور مثال در سطح سخت شیب زمین باید مناسب باشد، تا در زمان بارش باران آب به آبروهای موجود در سطح زمین انتقال پیدا کند و دیگر بر روی چمن نماند.

استفاده از لایه ژئوتکس و نصب چمن مصنوعی

پس از آن نوبت به نصب چمن مصنوعی می رسد. برای اینکار ابتدا لایه ژئوتکس بر روی سطح زمین نصب می گردد. لایه ژئوتکس انعطاف پذیری چمن مصنوعی را افزایش می دهد و همین امر نقش موثری در تامین سلامت و بهبود عملکرد ورزشی ورزشکاران دارد. پس از نصب لایه ژئوتکس، چمن مصنوعی بر روی این لایه نصب می می شود. یکی از مواردی که در زمان نصب چمن مصنوعی فوتبال باید مورد استفاده قرار گیرد، سیلیس و گرانول است.

سیلیس و گرانول چیست؟

همانطور که تا به حال متوجه شده اید، نیروی فشار بر روی سطح چمن مصنوعی بسیار بالاست. به همین دلیل، تلاش برای کنترل این فشار اهمیت بسیار زیادی دارد. سیلیس و گرانول از موادی هستند که شکل ظاهری آنها مشابه به شن است. از این مواد در لایه های چمن مصنوعی قرار می گیرند و از الیاف این چمن محافظت می نمایند تا در برابر فشار آسیب کمتری ببیند. استفاده از سیلیس و گرانول در زمین های فوتبال امری ضروری است و طول عمر این چمن را افزایش می دهد.

طول عمر چمن مصنوعی فوتبال چقدر است؟

یکی از سوالات پرتکرار کسانی که می خواهند از این چمن استفاده کنند، در مورد طول عمر آن است. باید بدانید که طول عمر این چمن به مدت استفاده و روش استفاده از آن بستگی دارد. بهتر است بدانید طول عمر چمن مصنوعی به طور متوسط 10 سال است و همین امر سبب شده است این محصول برای استفاده در زمین های ورزشی مورد توجه قرار گیرد.

روش شستشو چمن مصنوعی فوتبال

شاید بتوان گفت روش شستشو آسان این چمن آن را به محصولی مهم در میان صاحبان زمین های ورزشی تبدیل کرده است. برای شستشو این چمن شما به تجهیزات ویژه ای نیاز ندارید. دستگاه واتر جت یکی از دستگاه هایی است که باید برای تمیز کردن چمن مصنوعی از آن استفاده نمایید. این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که آب و هوا را با یکدیگر ترکیب می کند و آب را به صورت پودری بر روی سطح چمن مصنوعی می ریزد. استفاده از این دستگاه نقش چشمگیری در صرفه جویی در آب دارد. همچنین، توصیه می شود زمان استفاده از این دستگاه دست خود را در زاویه 30 درجه با زمین قرار دهید تا فشار آب سبب خروج سیلیس و گرانول از بین الیاف چمن مصنوعی نشود.

آیا برای شستشو چمن مصنوعی به مواد شوینده نیاز است؟

الیاف چمن مصنوعی فوتبال از مواد آنتی باکتریال تهیه شده اند. در نتیجه، امکان پرورش آلودگی بر روی چمن مصنوعی وجود ندارد. همچنین، آب می تواند به لایه های چمن مصنوعی نفوذ کند و خاک و آلودگی ها از سطح آن خارج نمایید. در نتیجه، شما هرگز برای شستشو چمن مصنوعی به مواد شوینده نیاز ندارید.

پس از شستشو چمن مصنوعی چه کارهای دیگری باید انجام دهیم؟

پس از شستشو چمن مصنوعی توصیه می شود سطح چمن مصنوعی با استفاده از دستگاه مخصوص فرچه زده شود. برای اینکار این دستگاه بر خلاف جهت الیاف چمن مصنوعی حرکت می کند و به الیاف چمن مصنوعی حالتی ایستا می بخشد. این موضوع نقش بسیار مهمی در افزایش طول عمر چمن مصنوعی دارد.

قیمت چمن مصنوعی فوتبال

اگر شما می خواهید برای خرید چمن مصنوعی فوتبال اقدام نمایید، بی شک در مورد قیمت آن سوال دارید. باید بدانید که انواع چمن مصنوعی برای استفاده در زمین فوتبال پیشنهاد می شوند. همچنین، مواردی نظیر زیرسازی زمین برای نصب چمن مصنوعی می توانند بر قیمت نهایی نصب چمن مصنوعی اثر بگذارند. به همین دلیل توصیه می شود قبل از خرید چمن مصنوعی با مشاوران ما در تماس باشید تا بتوانید بهترین گزینه را برای زمین ورزشی خود انتخاب نمایید و از ورزش بر روی آن لذت ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مدیر فروش اسکرول به بالا