قیمت چمن مصنوعی فوتبال، خرید چمن مصنوعی فوتبالی

قیمت چمن مصنوعی فوتبال، نکات مهم در مورد انتخاب چمن مصنوعی فوتبالی و خرید چمن مصنوعی فوتبال را در ادامه به صورت کامل شرح داده ایم.

فهرست مطالب

درباره چمن مصنوعی فوتبال

چمن‌ مصنوعی یا Artificial Grass نوعی کفپوش مصنوعی است که سطح آن با الیاف معمولا سبز رنگ از جنس پلی اتیلن و پلی اورتان پوشیده شده است که این الیاف به یک لایه پلاستیکی به نام بکینگ متصل شده اند.
چمن مصنوعی فوتبال چند سالی است که طرفداران زیادی پیدا کرده است و به خاطر شباهت زیادش به چمن های طبیعی روز به روز در حال گسترش در ایران و سایر نقاط جهان است. کاهش میزان مصرف آب و نیاز کمتر به صرف وقت بابت نگهداری، آب دادن و چمن زنی برخی از دلایل اصلی این رویکرد است که باعث شده بسیاری از ورزشگاه ها آنرا به عنوان جایگزین چمن طبیعی انتخاب کنند.

استفاده از چمن مصنوعی ابتدا از ورزشگاه ها شروع شد اما امروزه در حیاط منزل و مدرسه، باغ، رستوران، پشت بام، مهد کودک، باشگاه های تنیس و گلف و … و بین موزاییک و سرامیک های حیاط و پیاده رو و محوطه های اماکن تجاری مورد استفاده قرار میگیرد.

به صورت کلی دو نوع چمن مصنوعی تزیینی و ورزشی وجود دارند که از نظر ضخامت، ارتفاع الیاف و تراکم با هم متفاوت هستند. چمن های ورزشی مخصوصا فوتبالی معمولا ارتفاع 45 و 50 میلیمتر دارند اما چمن های دکوراتیو در ارتفاعی بین 8 تا 45 میلی متر ساخته میشوند.

یکی از پر طرفدارترین چمن های مصنوعی ورزشی، چمن مصنوعی فوتبال هستند که با داشتن مزایایی مانند ماندگاری بالای چمن و عدم گل آلوده شدن زمین هنگام بارندگی و کاهش زمان نگهداری مورد توجه زیاد ورزشگاه ها قرار گرفته اند.

در ادامه به بررسی کامل انواع چمن مصنوعی فوتبال پرداخته ایم و نکات لازم برای انتخاب چمن مصنوعی مناسب، عوامل موثر در ماندگاری آنرا را بیان کرده ایم، پارامترهای موثر در خرید چمن مصنوعی فوتبال را بررسی کرده ایم و مشخصات هر کدام از چمن های فوتبالی و اینکه مناسب چه محیط هایی هستند را توضیح داده ایم.

چمن مصنوعی فوتبال

استفاده از چمن مصنوعی فوتبال باعث افزایش کیفیت و هیجان بازی میشود. ورزشگاههای بزرگ در جهان با استفاده از چمن مصنوعی استاندارد فوتبال زمین بازی ایمنی را برای ورزشکاران فراهم کرده اند و زمان بازی بدون وقفه افزایش یافته است و با این کار لذت تماشای فوتبال برای بینندگان دو چندان شده است. در ایران نیز اولین بار در سال 1382 ورزشگاه قیانوری از چمن مصنوعی فوتبالی استفاده کرد.

ابعاد استاندارد زمین فوتبال

در زمین های فوتبال داشتن ابعاد استاندارد اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل فدراسیون جهانی فوتبال اقدام به اعلام ابعاد مورد نظرش کرده است. طبق استاندارد فیفا زمین فوتبال مستطیل شکل و با طولی بین 90 تا 120 متر است. عرض زمین بین 45 متر تا تقریبا 90 متر می تواند باشد. نکته خیلی مهم نسبت بین طول و عرض است که حتما باید عدد 1.54 باشد. با این اعداد یک زمین فوتبال مساحتی بین 4500 تا 11000 مترمربع خواهد بود.

نصب یک چمن مصنوعی فوتبال استاندارد

مراحل ساخت زمین فوتبال چمن مصنوعی و نصب چمن مصنوعی فوتبال دارای پیچیدگی های خاصی است که اگر به درستی رعایت نشود میتواند باعث اتلاف هزینه زیادی شود و همچنین امکان ایجاد آسیب برای بازیکنان را نیز فراهم میکند به همین دلیل این کار باید توسط متخصین با تجربه انجام شود. فرایند نصب چمن مصنوعی فوتبال شامل مراحل زیر است:

 • آماده سازی مقدماتی برای زیرسازی زمین چمن مصنوعی فوتبال
 • زیرسازی چمن مصنوعی فوتبالی
 • نصب چمن مصنوعی روی زمین فوتبال

قیمت چمن مصنوعی زمین فوتبال

قیمت هر متر مربع چمن مصنوعی فوتبال بیش از هر چیز به کیفیت ساخت و الیاف آن بستگی دارد و طبیعتا هرچه محصول با کیفیت تر باشد قیمت چمن مصنوعی فوتبالی نیز افزایش پیدا میکند. به صورت کلی قیمت چمن های مصنوعی ورزشی نسبت به چمن های دکوراتیو بیشتر است مخصوصا در ورزش فوتبال و فوتسال که تاییده های فدراسیون جهانی فوتبال نیز مهم است و حتما مواردی مانند عمر، کیفیت الیاف و ایمنی ورزشکاران باید لحاظ شود. در انتهای این مقاله به صورت کامل به بررسی فاکتورهای موثر در قیمت چمن مصنوعی برای زمین فوتبال پرداخته ایم.

اقدامات لازم پیش از زیرسازی چمن مصنوعی فوتبال

گاهی زمین دارای مشکلاتی است که قبل از شروع زیرسازی باید آنها را برطرف کنیم وگرنه در فرایند زیرسازی یا نصب دچار مشکل خواهیم شد. بسته به اینکه زمین مورد نظر پوشش خاکی دارد یا آسفالت اقدامات زیر را انجام خواهیم داد.

آماده سازی های زمین قبل از زیرسازی در بستر آسفالت

 • از بین بردن علف ها و گیاهان روی سطح مورد نظر
 • مسطح سازی زمین توسط شن با ضخامت تقریبا 10 سانتی متر
 • جدول کشی محیط زمین یا کادربندی آن

آماده سازی زمین در بسترهای خاکی

 • تعیین محورهای زمین فوتبال (آکس به آکس)
 • جدول کشی زمین و کندن پی
 • ریختن بتن، جدول و بندکشی جداول
 • ایجاد کروم بندی و شیب بندی لایه بالایی با شن

زیرسازی چمن مصنوعی فوتبالی چگونه است؟ مراحل زیر سازی چمن مصنوعی فوتبال

یکی از نکات مهم در نصب چمن مصنوعی این است که زمین قبل از نصب چمن باید سطحی صاف و محکم داشته باشد که بعد از نصب دچار فرورفتگی نشود. همچنین پستی و بلندی های زمین نیز باید اصلاح شوند مخصوصا در زمین های خاکی که معمولا نیاز به استفاده از غلطک و آبپاشی دارند که سطحی یکنواخت فراهم آید که به این فرایند اصلاح زمین قبل از نصب چمن مصنوعی زیرسازی میگویند.

هنگام زیرسازی زمینهای چمن مصنوعی به چند روش میتوان عمل کرد. یکی استفاده از سطوح سفت و بتن ریزی است و دیگری استفاده از سیستم شن و ماشه و زهکشی زمین. زمین های کوچک را معمولا با استفاده از زیرسازی بتنی آماده میکنند اما در زمین هایی که نیاز است آب بارندگی از زمین خارج شود از زهکشی استفاده میکنند و آب را از طریق لوله هایی از زمین خارج میکنند.

 در ادامه به معرفی کامل روش های زیرسازی چمن مصنوعی فوتبالی میپردازیم.

زیرسازی ناپیوسته یا Unbound (پیشنهادی برای مناطق پربارش)

این روش اصولی ترین روش هنگام اجرای زیرسازی چمن مصنوعی فوتبالی است.

 • این روش سریعترین روش برای خروج آب از چمن مصنوعی فوتبال است و میتواند در هر دقیقه تا 100 لیتر آب را به خارج زمین هدایت کند.
 • بستری که این روش برای بازیکنان ایجاد میکند نسبت به سایر روش ها نرم تر است.
 • فقط در زمین های خاکی با قابلیت نفوذپذیری آب قابل انجام است.
 • اگر بستر خاکی نفوذناپذیر باشد ناچارا مجبور به استفاده از لوله هایی برای جمع آوری آب در لایه انتهایی هستیم.
 • این روش هزینه زیرسازی را کاهش میدهد.
 • برای اجرای هرچه بهتر این روش استفاده از جدول کشی پیشنهاد میشود تا فرایند نصب چمن مصنوعی فوتبال و خروج آب دچار مشکل نشود.

نکته مهم در این طرح این است که در ابتدا باید مقداری از سطح خاک زمین برداشته شود که این میزان به مقدار بارندگی سالانه در آن ناحیه بستگی دارد. پس از این کار سطح زمین با لایه هایی از شن اما با اندازه های مختلف پوشانده میشود. دانه ها از درشت به ریز روی سطح را می پوشانند. پس از سطح شنی ریز لایه انتهایی وجود دارد که سطحی غیر قابل نفوذ برای آب است و به لوله های زه کش مرتبط است. آب پس از عبور از لایه های درشت و ریز شن و رسیدن به سطح انتهایی که شیب دار است به لوله های زهکشی هدایت میشود و از آنجا توسط تاسیسات و لوله های طراحی شده به محلی خارج از زمین یا چاه های مربوطه انتقال می یابد.

روش زیرسازی سطوح سخت نظیر آسفالت یا بتن

اگر سطح زمین سخت باشد یا قبلا آسفالت یا بتن شده باشد نصب مستقیم چمن مصنوعی روی آن کار درستی نیست زیرا فشار ناشی از دویدن و ضربات پای بازیکنان مستقیم به عضلاتشان بر می گردد و باعث خستگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی آنها میشود. در این شرایط قبل از اجرای چمن مصنوعی فوتبالی باید سطح زمین را با لایه هایی از شن بپوشانیم. ضخامت این لایه بین 8 تا 12 سانتی متر است و با شن هایی با اندازه 2 تا 15 میلی متری انجام میشود.

در این روش شیب بندی توسط همین لایه شنی و از مرکز به کناره ها صورت میپذیرد. شیب این روش معمولا 1 درصد است. نکته مهم این است که این روش برای زمین های بزرگ به هیچ وجه توصیه نمی شود و اگر میزان بارش زیاد باشد برای خروج آب دچار مشکل خواهیم شد.

روش زیرسازی زمین چمن مصنوعی فوتبال با استفاده از شوک پد

اگر بخواهیم چمن مصنوعی روی سطوح سخت را با سرعت بیشتری انجام دهیم میتوانیم از لایه ضربه گیر یا شوک پد استفاده کنیم.

 • Shock Pad یا ژئوتکس 500 تا یک هزار گرم باعث انعطاف بیشتر در چمن مصنوعی میشود.
 • سرعت زیرسازی و نصب چمن مصنوعی را افزایش میدهد.
 • به ایمنی بازیکنان کمک بیشتری میکند.
 • مانع از آسیب به لایه بکینگ چمن میشود.
 • باعث افزایش هزینه نصب می شود.

نصب چمن مصنوعی فوتبالی

روش نصب چمن مصنوعی فوتبال یکی از موضوعات مهم در راه اندازی زمین چمن مصنوعی فوتبالی است. این کار مراحلی دارد که هر کدام باید با دقت کافی انجام شود تا نتیجه مطلوبی به دست آید که در ادامه به آنها اشاره میکنیم.

 • پس از اتمام فرایند زیرسازی، لازم است که یک لایه نرم ژئوتکستایل روی سطح زمین پهن شود که این لایه مانع از ضربه خوردن لایه اولیه میشود.
 • رول های چمن مصنوعی مطابق با نقشه طراحی شده برای زمین، روی این لایه گسترده می شوند و چمن ها لبه گیری میشوند (قسمت های اضافی با کاتر برش می خورند).
 • در محل اتصال چمن ها به هم نوار اتصالی با عرض 30 سانتی متر که یک پارچه برزنتی است زیر چمن ها قرار میگیرد.
 • چسب مخصوص اتصال چمن مصنوعی فوتبالی که چسب دو جزئی پلی اورتانی است روی نوار اتصال پخش می شود و لبه های چمن ها روی آن قرار میگیرند و به این صورت چمن ها از محل درزها به وسیله چسب پلی اورتان دو جزئی به نوار اتصال میچسبند.
 • اگر خطوط سفید در بافت چمن قرار داشته باشند نیازی به جایگذاری خطوط سفید نیست در غیر این صورت باید خطوط سفید توسط چمن های به رنگ سفید اجرا شوند.
 • در مرحله آخر گرانول لاستیک و شن سیلیس (فیلترهای حجم دهنده مخصوص) طبق استاندارد روی چمن ریخته میشود و توسط دستگاه برس و فرچه چمن مصنوعی روی زمین پخش میشود که این کار در کنار اجرای سیستم آن باند باعث ایمنی بیشتر بازیکنان و کاهش صدمات می شود.

جدول متریال و هزینه نصب چمن مصنوعی فوتبالی

هزینه های راه اندازی زمین چمن مصنوعی از استاندارد خاصی پیروی نمی کند و به سطحی که قرار است چمن مصنوعی فوتبالی روی آن نصب شود بستگی زیادی دارد و هرچه سطح زیرسازی بیشتری لازم داشته باشد هزینه بالاتر میرود. همچنین سیستم زیرسازی آن باند نسبت به بتن ریزی هزینه بیشتری دارد. سایر مواد مصرفی نیز هستند که هرچه از آنها بیشتر استفاده شود هزینه نصب بیشتر می شود که در جدول زیر به مهمترین آنها اشاره شده است.

#نوع متریالمقدار بر حسب متر
1چسب دوجزئی پلی اورتان0.15
2نوار اتصال50 cm
3ژئوتکستایل 300 گرمی1 m
4شن سیلیس20 kg
5گرانول7 kg

مزیت‌های استفاده از چمن مصنوعی فوتبال

استفاده از چمن مصنوعی فوتبالی نتایج اثربخش و مفیدی در کاهش صدمات به بازیکنان داشته است که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش آسیب دیدگی و محافظت بیشتر از بازیکنان فوتبال

 1. محافظت بیشتر از رباط صلیبی زانو (cl8) به میزان 42 درصد
 2. کم شدن آسیب های عمومی و جزئی به میزان 19 درصد
 3. افزایش تعادل مچ پای ورزشکاران به میزان 32 درصد
 4. کاهش پارگی عضلانی به میزان 74 درصد
 5. 22 درصد اثربخشی در کم کردن آسیب های مفصلی
 6. کاهش 12 درصدی در آسیب های مغزی

منبع: وب‌سایت‌های Reuters.COM و Easytruf.COM

استفاده از چمن مصنوعی فوتبال در کل فضای مطلوب تری برای بازیکنان فراهم میکند و به ارائه با کیفیت تر بازی کمک میکند. از نظر هزینه نیز در بلند مدت باعث کاهش هزینه های نگهداری میشود و در بلند مدت اجرای چمن مصنوعی فوتبال قیمت کمتری نسبت به چمن طبیعی دارد. در ادامه به مهمترین دلایل خرید چمن مصنوعی برای زمین فوتبال اشاره شده است.

مقرون به صرفه بودن چمن مصنوعی

هزینه های استفاده از چمن طبیعی و زمان بر بودن نگهداری از آنها باعث رواج استفاده از چمن مصنوعی شده است. هزینه های خرید و کاشت بذر، چمن زنی، ترمیم چمن، دفع آفات، کود و آبیاری و … نیاز به داشتن فضای سبز دائمی موجب میشود که چمن مصنوعی از همه نظر گزینه بهتری باشد.

 • چمن مصنوعی فوتبال و فوتسالی به موجب برخورد کفش بازیکنان سابیده نمی شود و عمر بیشتری از چمن طبیعی دارد.
 • حالت انعطاف پذیری دارد و جلوی ضربه را میگیرد و کاهش آسیب ها را به دنبال دارد.
 • خیلی سریع اجرا میشود و نیاز به صرف انتظار برای رویش چمن و … ندارد.
 • هنگام بارش به سرعت آب زمین را میتوان تخلیه کرد و زمین گل آلود نمیشود.
 • چمن های ورزشی مانند فوتبال، گلف، تنیس، والیبال و … در هر شرایط آب و هوایی قابل استفاده هستند و کیفیت خود را از دست نمیدهند.
 • وجود الیاف با دیتکس بالا و استفاده از لایه بکینگ در چمن مصنوعی باعث انعطاف آن میشود و از بروز صدمات شدید به بازینکان جلوگیری میکند.

صرفه جویی در مصرف آب و انرژی

استفاده از چمن مصنوعی باعث بهبود شرایط زیست محیطی می شود. عدم نیاز به آبیاری از مهمترین مزایای آن است مخصوصا در کشور کم آبی مانند ایران و در این زمانه که خشکسالی ها رو به افزایش است. از طرف دیگر عدم نیاز به چمن زنی و کاهش مصرف سوخت های بنزینی یا گازوئیلی را در پی دارد. نیاز به کودهای شمییایی ندارد و برای دفع آفات نیاز به سم پاشی نیست و شادابی خودش را مانند اوایل کار حفظ میکند.

ویژگی های مهم چمن مصنوعی فوتبال. چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

چمن مصنوعی ورزشی از ابتدا به این شکل نبودند و یک پروسه طولانی مدت و مطالعات علمی و پیشرفت تکنولوژی باعث شده که به امروزه به شکل مطلوبی برسند. چمن های امروزی که نسل سوم چمن مصنوعی هستند از سال 1990 مورد استفاده قرار گرفتند. مهمترین شاخصه یک چمن مصنوعی استاندارد بودن آن است. ویژگی های اساسی چمن های مصنوعی فوتبالی به شرح زیر است:

 1. ارتفاع الیاف بین 40 تا 60 میلی متر
 2. ضخامت بالای الیاف و دیتکس مناسب
 3. انعطاف پذیر بودن الیاف
 4. بازگشت پذیری، ایستایی الیاف
 5. استحکام بالا در مقابل ضربه، فشار و سایش

چمن های مصنوعی فوتبال در معرض ضربات شدید کفش بازیکنان هستند و نباید در اثر این فشار ها دچار پارگی یا تغییر شکل شوند و باید طول عمر مناسبی داشته باشند.

 • امکان تخلیه و خروج سریع آب از چمن
 • تراکم الیاف مناسب

چمن های ورزشی باید تراکم الیافی کمتر از چمن های تزیینی داشته باشند که امکان پذیرش سیلیس و گرانول را در زمین فراهم کند

 • بکینگ 2 لایه (از جنس پلی پروپیلن و پلی استر، مقاوم شده با uv و اسپان باند)
 • دارای الیاف ترکیبی با پلی اتیلن مقاوم شده (پلیمر مخصوص)
 • مواداولیه طبق استاندارد ایزو 9001
 • ثبات رنگ طبق دین 54004 آلمان
 • قابلیت خود اطفا بودن
 • عرض رول های 4 متری

استانداردهای فیفا برای چمن مصنوعی فوتبالی

فیفا در دو بخش بر چمن های مصنوعی فوتبال نظارت دارد یکی به ماهیت چمن مصنوعی مرتبط است که در مورد ترکیب شیمیایی و مواد به کار رفته در چمن است که برای بازیکنان خطری ایجاد نکند و از جنس کار آزمایشگاهی است و دیگری به نصب چمن مربوط میشود. تست هایی که در این دو مرحله انجام می شود کاملا با هم متفاوت هستند که به صورت کلی شامل موارد زیر هستند:

 • ترکیبات و مواد شیمیایی سازنده چمن مصنوعی فوتبال
 • اثرات تماس چمن با بازیکنان و عملکرد بازیکنان روی چمن
 • نحوه گردش توپ روی سطح چمن مصنوعی
 • مقاومت چمن مصنوعی مقابل شرایط جوی آن منطقه
 • استحکام و عدم جدایش چمن مصنوعی از درزها و نقاط اتصال
 • ماندگاری و عمر چمن مصنوعی

درنهایت پس از بررسی های لازم روی چمن مصنوعی از نظر عمر و ماندگاری، ایمنی، کارایی مناسب برای بازی و بازیکنان و تایید کیفیت چمن مجوز استفاده از چمن مصنوعی را صادر می کند.

قوانین فیفا برای نصب چمن مصنوعی مناسب زمین های ورزشی

یکی از مهمترین مسائل در بازی فوتبال جلوگیری از وارد شدن آسیب به بازیکنان است. در کنار این موضوع افزایش عمر چمن های مصنوعی فوتبال، حفظ جذابیت بازی و همچنین حفظ دارایی سرمایه گذار نیز برای فیفا اهمیت دارد. این موارد باعث شده که فیفا قوانینی برای نصب چمن مصنوعی فوتبالی ارائه دهد که به شرح زیر است:

 • اجرای زیرسازی با استفاده از شن و ارائه ساختار همزمان مستحکم و منعطف برای جذب هر چه بیشتر ضربات
 • استفاده از لایه ژئوتکستایل 300 تا 500 گرمی بر اساس مساحت زمین به منظور تثبیت کننده و ایجاد قابلیت ارتجاعی
 • به کاربردن نوار اتصال و چسب پلی اورتان برای اتصال یکنواخت رول های چمن مصنوعی به یکدیگر
 • به کاربردن سیلیس به منظور پرکننده و افزایش ایستایی الیاف چمن مصنوعی فوتبالی به میزان 20 تا 25 کیلوگرم در هر متر مربع از چمن مصنوعی
 • استفاده از گرانول لاستیکی با هدف ایجاد سطح روان برای گردش توپ در دانه بندی 3 تا 5 و شارژ سالیانه آن به میزان 2 کیلوگرم در هر متر مربع

تفاوت بین چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال چیست؟

چمن های مصنوعی ای که در زمین های فوتبال و فوتسال استفاده می شوند از نظر نوع ساخت تفاوت زیادی با هم ندارند اما در زمین های فوتبال شرایطی حاکم است که روش اجرای چمن مصنوعی فوتبالی را از چمن مصنوعی مینی فوتبال متفاوت میکند. این موارد شامل نوع زیرسازی زمین، ارتفاع الیاف چمن و تراکم چمن مصنوعی فوتبال است که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

تفاوت زیرسازی چمن مصنوعی

زمین های فوتسال از نظر ابعاد کوچکتر از زمین های فوتبالی هستند. همین موضوع باعث می شود که امکان وجود تله های آبی در زمین های فوتسال خیلی کمتر باشد و بنابراین نوع زیرسازی چمن های فوتسال را میتوان از نوع زیرسازی سخت مانند بتن، آسفالت یا سنگ و با شیب بندی مناسب انجام داد اما در فوتبال این موضوع می تواند منجر به تجمیع آب در زمین شود و بهترین گزینه برای زمین های فوتبالی استفاده از سیستم زیرسازی لایه گذاری ناپیوسته یا همان unbound باشد که با استفاده از زهکشی مناسب مشکل تجمیع آب در زمین نداشته باشیم و حتی در صورت استفاده از سیستم زهکشی برای فوتسال حجم زیرسازی و عمق چاه های جذب آب در آن کمتر از زیرسازی برای چمن فوتبالی است.

ارتفاع الیاف در چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال متفاوت است

تفاوت بین چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال را از منظر ارتفاع الیاف نیز می توان مورد توجه قرار داد. در فوتسال و مینی فوتبال ارتفاع چمن تقریبا 40 تا 50 میلی متر است اما در زمین های فوتبال چمن مصنوعی، از ارتفاع 50 تا 60 میلی متر استفاده می شود.

تراکم چمن مصنوعی فوتبال

در زمین فوتسال با توجه به ابعاد کوچکتر میزان ضربه و فشاری که به هر متر مربع چمن وارد می شود نسبت به فوتبال بیشتر است و استهلاک بیشتری نسبت به زمین چمن مصنوعی فوتبالی وجود دارد و بنابراین توصیه می شود که از چمن با الیاف متراکم تری در زمین های مینی فوتبال استفاده شود.

نکات مهم در انتخاب چمن مصنوعی فوتبال. بهترین چمن مصنوعی برای فوتبال کدام است؟

برای راه اندازی زمین فوتبال چمن مصنوعی یکی از مهمترین مواردی که باعث ساخت یک زمین با کیفیت می شود انتخاب نوع چمن مصنوعی ای است که قرار است در آن نصب شود. انتخاب نوع چمن یک فرایند تخصصی است و باید کارشناس متخصص از زمین بازدید به عمل آورد و عوامل مختلفی از جمله ابعاد زمین، شرایط بارش، میزان استفاده از چمن و … را در انتخابش لحاظ کند. چمن مصنوعی فوتبال باید دارای عمر طولانی، استحکام و مقاوت بالا در برابر ضربه و فشار را داشته باشد. به همین دلیل هنگام انتخاب چمن مصنوعی برای زمین فوتبال موارد زیر را باید به دقت بررسی کنیم. 

توجه به وزن الیاف

Dtex یا وزن الیاف مهمترین عاملی است که باعث می شود چمن مصنوعی در برابر فشارها و آسیب های احتمالی مقاوت کند. همچنین انعطاف پذیری چمن را تحت تاثیر قرار میدهد و مقاومت چمن مصنوعی را در برابر کوبش افزایش میدهد. هرچه وزن الیاف چمن مصنوعی بیشتر باشد قیمت چمن مصنوعی برای فوتبال نیز افزایش پیدا می کند زیرا محصولات با دیتکس بالا در شرایط مختلف دمایی و استفاده های سنگین، حالت اولیه خود را بیشتر حفظ میکنند و این امر باعث میشود که دیرتر دچار پوسیدگی شوند. اگر محصول بی کیفیتی را استفاده کنیم در اثر سرما خیلی زود دچار آسیب میشوند در حالی که با استفاده از محصولی که وزن الیاف مناسبی داشته باشد یعنی چیزی بین 12 تا 13 هزار، امکان بروز یخ زدگی کاهش می یابد و پس از رسیدن دما به وضعیت معمولی، چمن مصنوعی به حالت اولیه خودش بر میگردد.

توجه به تراکم و ارتفاع الیاف

تراکم چمن مصنوعی و ارتفاع الیافی که برای زمین چمن مصنوعی استفاده میشود از استاندارد خاصی پیروی نمی کند و نیاز کاربران متفاوت است که باید بر آن اساس این موارد را کارشناسی و تعیین کرد اما به صورت یک قاعده متداول در یک زمین استاندارد فوتبالی از چمن 50 میلی متر و با 140 گره استفاده می شود و قیمت چمن مصنوعی فوتبال را بر این اساس پیشنهاد میدهیم.

عوامل موثر در انتخاب ارتفاع و تراکم چمن مصنوعی چه مواردی هستند؟

مهم ترین مواردی که باید به آنها دقت کرد و سپس ارتفاع و تراکم و قیمت چمن مصنوعی زمین فوتبال را استخراج کرد به شرح زیر هستند:

 • میزان فشار فیزیکی وارده: اگر میزان استفاده از زمین زیاد است یا ابعاد کوچکی دارد یعنی اینکه فشار بالایی به چمن وارد می شود و استفاده از تراکم های تا 160 گره پیشنهاد می شود که بتواند فشار ناشی از کفش فوتبال چمن مصنوعی را تحمل کند.
 • متراژ زمین چمن مصنوعی: وقتی گردش توپ برای ما مهم است و می خواهیم که بازی با کیفیت و روان تری داشته باشیم ارتفاع الیاف بیشتری را استفاده میکنیم برای نمونه در استادیوم های بین 5 تا 10 هزار مترمربع از الیاف 60 میلی متری میتوانیم استفاده کنیم.
 • هزینه احداث زمین چمن مصنوعی: همواره بودجه مورد نظر برای یک پروژه یکی از محدودیت های اصلی در روش اجرای آن است. قیمت هر متر مربع چمن مصنوعی فوتبال به شدت به ارتفاع و تراکم الیاف وابسته است و ارتفاع 40 تا 50 میلی متر و 120 گره در مواردی که می خواهیم قیمت زمین چمن مصنوعی فوتبال را کاهش دهیم استفاده میشود.
 • محل نصب چمن مصنوعی: آیا از چمن به عنوان محل اصلی فوتبال استفاده می شود یا اینکه صرفا به عنوان حاشیه زمین فوتبال نصب میشود. در صورت استفاده در حاشیه میتوان از چمن مصنوعی فوتبال ارزان قیمت تری استفاده کرد که طبیعتا نیاز به الیاف و تراکم بالایی ندارد.

توجه به بکینگ یا زیره چمن مصنوعی

چمن مصنوعی از چند لایه تشکیل شده است که یکی از مهمترین لایه های آن لایه زیره یا لایه بستر است که از آن به بکینگ نیز نام برده میشود. زیره یا بکینگ چمن مصنوعی تاثیر زیادی در عمر و کارکرد چمن دارد و اگر به درستی به آن دقت نشود پروژه موفقی را نخواهیم داشت به همین دلیل در ادامه به بررسی کامل آن پرداخته ایم.

بکینگ یا همان زیره از چند لایه تشکیل شده است؟

بکینگ ها میتوانند دو لایه یا سه لایه باشند و در دو حالت بافته و نبافته وجود دارند. لایه نبافته از جنس پلی پروپیلن (P.P) است. لایه بافته نیز از همین جنس است اما به صورت شبکه ای و تار و پودی به هم بافته شده است. در انتها نیز یک پوشش از جنس لاتکس وجود دارد که به منظور افزایش ضخامت استفاده می شود.

چمن مصنوعی فوتبال با بکینگ دو لایه برای چه زمین هایی مناسب است؟

در مکان هایی که زمین اصلی تیم نیست و بیشتر برای تمرین استفاده می شود یا در زمینی که تردد زیادی وجود ندارد و یا به صورت حرفه ای مورد استفاده قرار نمیگیرد طبیعتا فشار کمتری در اثر ضربات پا و کفش ورزشکاران وارد می شود و کوبش کمتری وجود دارد. در این شرایط با توجه به قیمت چمن مصنوعی فوتبال با بکینگ دولایه کمتر از چمن سه لایه است می توان از چمن مصنوعی با بکینگ دولایه استفاده کرد.

چمن مصنوعی با بکینگ سه لایه برای چه زمین هایی مناسب است؟

اگر از زمین چمن مصنوعی فوتبال یا فوتسال به صورت حرفه ای استفاده می شود یا ساعات زیادی مرود استفاده قرار میگیرد و یا اینکه متراژ زمین کوچک است (زیر 3000 مترمربع) و فشار بیشتری به چمن وارد می شود بهترین گزینه استفاده از چمن مصنوعی با بکینگ سه لایه است. همچنین در مناطق سردسیر که هوای زمستانی سردی دارند و همچنین مناطق با حرارت بالا نیاز است که چمن ساختار اولیه خود را به بهترین وجه حفظ کند به همین دلیل در این مناطق نیز استفاده از چمن با زیره سه لایه توصیه میشود.

چمن مصنوعی فوتبال در شرایط آب و هوایی مختلف

یکی از نکاتی که باید در انتخاب و اجرای چمن مصنوعی به آن دقت کرد شرایط آب و هوایی ناحیه ای است که زمین چمن مصنوعی قرار است در آن اجرا شود. اگر به ترکیب شرایط محیطی مانند گرمای شدید، بارش برف و باران و سرمای منطقه و فشار ناشی از بازی بازیکنان دقت نشود میتواند باعث کاهش عمر چمن، شکستگی فیلامنت و لهیدگی آنها شود.

چمن مصنوعی فوتبال در مناطق گرم سیر

چمن های مصنوعی استاندارد قابلیت تحمل دماهای تا 70 درجه سانتی گراد را دارند و در برابر تابش خورشید و گرم شدن مقاومت خوبی دارند بنابراین از بابت گرما آسیبی به چمن مصنوعی وارد نمی شود و چمن مصنوعی هرگز در تابستان داغ نمی شود اما نکته مهم این است که در این شرایط حرارت جذب شده به چمن باعث افزایش دمای آن می شود و ممکن است این دما باعث ناراحتی بازیکنان شود که در این شرایط توصیه می شود به روش هایی مانند آبیاری چمن مصنوعی به صورت هفتگی دما را تا حدی کنترل کرد.

چمن مصنوعی فوتبال در مناطق پر بارش

چمن های مصنوعی بر خلاف چمن طبیعی مقاومت زیادی در برابر بارش و سرما دارند و دلیل این امر وجود فلامینت های انعطاف پذیر آنهاست که باعث می شود شکنندگی پایینی در برابر سرما داشته باشند و از طرفی مقاومت زیادی در برابر رطوبت دارند و به صورت کلی میتوان گفت بارش زیاد باران و برف و حتی یخ زدگی نگرانی ای برای چمن مصنوعی فوتبال ایجاد نمیکند.

چمن مصنوعی فوتبال در مناطق سردسیر. چگونه از آن در برابر سرما محافظت کنیم؟

نکته خیلی مهمی در استفاده از چمن مصنوعی ورزشی وجود دارد این است که الیاف چمن به خودی خود در مقابل سرما مقاوم هستند و یخ زدگی باعث آسیب به آن نمی شود اما اینکه در شرایط یخ زدگی روی چمن بازی ای صورت بگیرد پیشنهاد نمی شود و در صورت بارش برف یا یخ زدن چمن مصنوعی بهتر است ابتدا برف یا تگرگ را با پاروی پلاستیکی از روی زمین برداشت.

چمن های مصنوعی قابلیت تحمل دمای منفی 30 درجه سانتی گراد را دارند و برای همین نگران آسیب دیدن چمن در اثر سرما به هیچ وجه نباید بود. اگر سطح زمین در اثر بارش یخ بزند ممکن است راه خروج آب بسته شود برای همین به صورت کلی توصیه می شود که سطح زمین را در فصول سرد، قبل از شروع بارش با کاوری هم اندازه زمین بپوشانید.

طول عمر و دوام چمن مصنوعی فوتبالی

چمن های مصنوعی ورزشی دارای عمر بالایی هستند و به راحتی از بین نمی روند اما عمر بی نهایت ندارند و بسته به شرایط استفاده و محل نصب حداقل 5 سال عمر میکنند و اگر در شرایط نرمال استفاده شوند تا حداکثر 15 سال هم قابل استفاده خواهند بود. عواملی که روی عمر چمن مصنوعی فوتبال تاثیر دارند به شرح زیر هستند:

تراکم الیاف چمن مصنوعی فوتبال

هنگام ساخت چمن مصنوعی فوتبال توسط دستگاه پارامترهایی داریم با نام های سرعت دوخت (Stitch rate) و گیج بافت (Gauge) که تعیین کننده تراکم الیاف بافته شده خواهند بود. گیج میزان فاصیه بین خطوط چمن مصنوعی است و هرچه کمتر باشد چمن متراکم تر است. در هر مدل از چمن گیج تغییر نمیکند ولی سرعت دوخت میتواند تغییر کنند و سرعت دوخت بالاتر نیز یعنی تراکم بیشتر در چمن مصنوعی. اکثر چمن های ایرانی دارای گیج 5/8 هستند. سرعت دوخت نیز تعیین کننده تعداد گره در هر 100 سانتی متر از چمن مصنوعی است. بهتر است که چمن های مصنوعی فوتبالی دارای 140 تا 160 گره باشند.

دیتکس الیاف چمن مصنوعی فوتبال

در چمن مصنوعی پارامتری به نام دیتکس وجود دارد که به نوعی بیانگر ضخامت چمن مصنوعی است. دیتکس لیف استاندارد چمن مصنوعی فوتبالی بین 12000 تا 16000 گرم است و هرچه این عدد دیتکس (وزن 10000 متر از لیف) بیشتر باشد چمن مرغوب تر خواهد بود.

مکانیزم شکل دهی الیاف و ساخت الیاف

مهمترین عامل در مدت عمر چمن مصنوعی ورزشی کیفیت الیاف است. الیاف با کیفیت مقاومت بیشتری در برابر ضربه دارند. گرید مناسب پلی اتیلن به کار رفته در الیاف، نوع مواد Anti UV و شکل الیاف هستند که این کیفیت را می سازند. الیاف در چمن های فوتبالی به اشکال آوندی، بیضی، s و w شکل هستند.

بکینگ مناسب

بکینگ یا زیره یا بستر در چمن مصنوعی مهمترین قسمت در استحکام چمن مصنوعی است و از جنس پروپیلن است. بسترهای می توانند یک لایه، دو لایه و سه لایه باشند که هرچه تعداد لایه ها بیشتر باشد مقاومت چمن در فشارهای فیزیکی بیشتر است.

برای چمن مصنوعی فوتبالی ۳ نوع زیره وجود دارد:

بکینگ یا زیره PU : این بکینگ از جنس پلی اورتان است و بسیار به رطوبت مقاوم است.

بکینگ SBR LATEX : این نوع بکینگ توسط یک نوع لاستیک که در ابتدا مایع است و با حرارت دیدن به صورت جامد میشود ساخته میشود. این بکینگ نسبت به بکینگ PU ارزان تر است.

بکینگ های نفوذپذیر : مدل های جدیدی از چمن مصنوعی فوتبالی ساخته شده است که از بکینگ خاصی استفاده میکنند. در این نوع بکینگ امکان بر خلاف سایر بکینگ ها که برای تخلیه آب حفراتی در آنها تعبیه شده بود، خروج آب از هر سلول امکان دارد و قدرت تخلیه آب از آنها 5 برابر سایر بکینگ هاست.

مدت استفاده

عدد استفاده استاندارد از چمن مصنوعی فوتبال به میزان 2000 ساعت در سال است. استفاده بیشتر باعث کمتر شدن عمر چمن می شود

شرایط آب و هوایی

الیاف چمن مصنوعی مقاومت UV بالایی دارند و همچنین سرما را به خوبی تحمل می کنند اما به صورت کلی پیشنهاد میشود که از سرمای بسیار شدید و گرمای بالا توسط روش های ممکن مانند پوشاندن سطح یا آبیاری در حرارت بالا استفاده کرد.

درزها و محل اتصال در چمن مصنوعی

درزهای چمن مصنوعی فوتبالی از نقاط آسیب پذیر آن هستند که باید به درستی توسط متخصصین نصب چمن انجام شود که کمترین آسیب ممکن را داشته باشند.

برس چمن مصنوعی و تزریق مجدد فیلر

گرانول لاستیکی و سیلیس از اجزای جدایی ناپذیر چمن های مصنوعی فوتبال هستند که به مرور از حجم آنها کاسته می شود و نیاز است که برای داشتن عمر بیشتر چمن مصنوعی، مجدد در زمین پخش شوند و توسط دستگاه برس چمن مصنوعی به صورت یکنواخت در چمن قرار گیرند.

نگهداری از چمن مصنوعی فوتبال. چگونه عمر چمن مصنوعی زمین فوتبال را افزایش بدهیم؟

مهمترین عامل در عمر چمن مصنوعی فوتبالی کیفیت چمن انتخابی است که اگر به درستی انجام نشود سایر کارها کمک چندانی به افزایش مدت عملکرد زمین چمن مصنوعی نخواهد کرد. با فرض چنین موضوعی در این قسمت سایر اقداماتی که کمک می کنند عمر مفید چمن مصنوعی افزایش پیدا کند را معرفی میکنیم.

 1. ممانعت از برخورد اشیا نوک تیز که باعث برش سطح چمن مصنوعی شوند.
 2. آب پاشی زمین در فصول گرم سال مخصوصا هنگام ظهر در روزهای خیلی گرم که به کنترل دمای چمن و گرمازدایی آن کمک میکند.
 3. استفاده از کاور روی چمن برای جلوگیری از یخ زدگی در فصول سرد سال یا بارش برف
 4. رعایت مدت زمان استفاده استاندارد در روز از چمن مصنوعی بین 5 تا 6 ساعت
 5. تمیز کردن مداوم کثیفی ها از روی چمن و شست و شوی آن با آب یا ضد عفونی کردن زمین
 6. تزریق و شارژ به موقع فیلرها و شانه کشی زمین با دستگاه مخصوص
 7. بررسی چمن و مخصوصا درزهای اتصال و انجام ترمیم در صورت نیاز

طریقه نظافت چمن مصنوعی فوتبال

وجود آشغال یا کثیفی ها رو زمین برای بازیکنان فوتبال میتواند مشکلاتی ایجاد کند مخصوصا در بازی های حرفه ای و حساس. در مقاله نظافت چمن مصنوعی به صورت کامل به معرفی انواع روش های آن و نکات مهم در فرایند تمیزکاری چمن پرداخته ایم. به صورت کلی برای نظافت چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال بسته به متراژ زمین می توان به خیال راحت از آب استفاده کرد زیرا چمن های مصنوعی مقاوم به رطوبت هستند.

در سالن های سرپوشیده که شرایط استفاده از آب برای تمیزکاری چمن فوتسال را ندارند معمولا دستگاه های شوینده را به کار میگیرند که فرایند شستن و خشک کردن را همزمان انجام می دهند. دقت شود که برای برداشتن برگ های خشک و … از وسایل فلزی برنده مانند چنگک ها تا حد امکان استفاده نشود. همچنین در صورت بارش برف از پاروهای پلاستیکی استفاده برای تمیزکردن سطح چمن مصنوعی استفاده شود.

 قیمت چمن مصنوعی فوتبال دست دوم. چمن مصنوعی فوتبال دست دوم بخریم یا نه؟

هر چمن دست دومی بد نیست به شرط اینکه از وجود برخی از ویژگی ها مطمئن شوید. وقتی به دنبال چمن دست دوم هستید یعنی چمنی که مدتی در جایی نصب بوده و یا عمر خودش را کرده و دیگر برای آن کاربری پاسخگو نیست و یا اینکه از ابتدا برای کاربری مورد نظر به درستی انتخاب نشده است. اگر چمنی را پیدا کردید که شرایط زیر را دارا بود استفاده از دست دوم آن مانعی ندارد:

 • عمر مفید چمن به اتمام نرسیده باشد
 • بافت و الیاف چمن در معرض مواد شیمیایی و آسیب قرار نگرفته باشند
 • چمن مصنوعی در محل تجمع آب قرار نگرفته باشد
 • ارتفاع الیاف و دیتکس مناسب با کاربری مورد نظر شما داشته باشد.

به صورت کلی استفاده از چمن مصنوعی فوتبال دست دوم را توصیه نمیکنیم زیرا معمولا این چمن ها عمر مفید خود را انجام داده اند و شما پس از مدت کوتاهی بعد از نصب ممکن است مجدد مجبور به تعویض چمن مصنوعی شوید. اگر به دنبال قیمت چمن مصنوعی فوتبال ارزان هستید این نکته را در نظر بگیرید که با انتخاب اشباه ممکن است مجبور شوید بیش از یک زیمن چمن مصنوعی فوتبال هزینه مجدد کنید.

انواع چمن مصنوعی مناسب برای فوتبال کدامند؟

بر اساس الیاف به کار رفته چمن مصنوعی در دو نوع فیبریلیت و مونوفیلامنت تقسیم می شوند. چمن مصنوعی فیبریلیت یا لانه زنبوری به صورت تک رشته ای هستند اما مونوفیلامنت ها الیافی چند رشته ای و سوزنی هستند و به همین دلیل ظاهری زیباتر از فیبریلیت ها دارند اما استحکام کمتری به نسبت آنها دارند. مزیت دیگر مونوفیلامنت ها این است که در سه نوع تک رنگ، طرح زبرا آرژانتینی و ملانژ هستند. الیاف چمن های ورزشی تولید کشور هلند، چین، ایران و ترکیه هستند.

این چمن ها در عرض های 4 متر و با ارتفاع الیاف مختلف از 40 تا 60 میلیمتر و بر اساس نیازهای زمین مورد نظر و طبق نقشه زمین بافته و خط کشی می شوند. از انواع متداول چمن های مونوفیلامنت میتوان به طرح های MG PRO, MS PRO و MN PRO اشاره کرد.

نوع دیگری از چمن ها نیز با نام non-infill وجود دارند که تفاوت اصلی آنها این است که در ساخت آنها از الیاف متراکم و مجعدی استفاده شده و بنابراین نیاز به مواد پرکننده سیلیس و گرانول ندارند اما تاکنون در ایران مورد توجه چندانی قرار نگرفته است.

نمونه های پر فروش چمن مصنوعی فوتبال ایران

در این قسمت سعی داریم که چند نمونه از پرفروشترین چمن های مصنوعی در ایران را معرفی و با آنها بیشتر آشنا شویم. نمونه های معرفی شده از با کیفیت ترین محصولات موجود در ایران هستند که توجه مخاطبان زیادی رو به خود جلب کرده اند.

چمن مصنوعی MG PRO 140 

این چمن مصنوعی یکی از بهترین چمن های موجود در بازار ایران است. الیاف آن از نوع منو فیلامنت است و در ارتفاع های 40، 50، 55 و 60 میلی متر تولید می شود. از نظر ظاهری این چمن در سه طرح بافته میشود:

چمن مصنوعی MG PRO 140/G (الیاف منوفیلامنت-زبرا) : این طرح همانطور که از اسم آن مشخص است به صورت زبرا آرژانتینی یعنی به صورت تیره و روشن بافته می شود.

چمن مصنوعی MG PRO 140/G (الیاف منوفیلامنت-ملانژ) : از نظر ساختاری این طرح نیز از الیاف منوفیلامنت استفاده شده است و در هنگام بافت به صورت ملانژ یعنی رنگ سبز با طرح سایه روشن تولید می شود.

چمن مصنوعی MG PRO 140/R (الیاف منوفیلامنت) : این چمن به رنگ قرمز است و برای حاشیه های زمین فوتبال مورد استفاده قرار میگیرد.

قابل ذکر است که چمن مصنوعی ام جی پرو یک آوند مرکزی دارد که باعث شده است در ضربه هایی که به چمن وارد میشود الیاف به سرعت به شکل اولیه خود برگردند و عملکرد کاملا پایداری داشته باشند. این چمن دارای تاییده از آزمایشگاه اداره نوسازی اماکن ورزشی را دارد و همچنین استاندار دو ستاره از فیفا را دریافت کرده است.

چمن مصنوعی MG PRO در برابر شرایط جوی مختلف و اشعه خورشید کاملا مقاوم است و دچار رنگ پریدگی نمی شود. در ساخت این چمن استاندارد DIN 54004 که مربوط به حفظ رنگ محصول در شرایط مختلف و DIN 53387 که مربوط به مقاومت در برابر اشعه UV هست رعایت شده است و از نظر کیفیت مواد استاندارد ISO 9001 را داراست.

چمن مصنوعی MS PRO 140

چمن مصنوعی MS PRO دارای الیاف به ارتفاع 50 میلی متر است که البته با سفارش کاربر می تواند در ارتفاع های 40، 50، 55 و 60 میلیمتر و بر اساس نقشه زمین به صورت سفارشی نیز ساخته شود. الیاف آن توسط شرکت تیولون هلند مهندسی شده و ساخت شرکت آسیا چمن در ایران است. از آن به عنوان چمن مصنوعی برای زمین فوتسال نیز میتوان استفاده کرد و در مدل های زیر تولید می شود.

چمن مصنوعی MS PRO 140/G (الیاف هلندی-زبرا)

چمن مصنوعی MS PRO 140/G (الیاف هلندی-ملانژ)

از نمونه زمین های استفاده شده از این چمن میتوان به پروژه زمین فوتبال 10000 متری رباط کریم اشاره کرد.

چمن مصنوعی اسپاین

چمن مصنوعی spine دارای الیاف خاصی به شکل ستون فقرات انسان است. ارتفاع الیاف آن 50 میلی متر است و در تراکم الیاف طولی بین 140 تا 150 گره تولید می شود. جنس بکینگ آن از پلی اتیلن است و سه لایه دارد. لایه اول بافت شبکه ای، لایه دوم پلی اتیلن و لایه سوم از پوشش اوتان است. به خاطر شکل الیاف که در واقع یک آوند مرکزی دارد و تراکم مناسبش دارای قابلیت انعطاف پذیری و ضربه پذیری مناسبی است. ساخت هاتکوگراس است و با الیاف هلندی ساخته می شود. دیتکس 12000 را داراست و به صورت تک بافت دوخته می شود بنابراین نیاز به پرکننده سیلیس و گرانول دارد.

چمن مصنوعی امگا

مدل Omega یکی از چمن های فوتبالی پرکاربرد است که توسط هاتکوگراس و با الیاف هلندی ساخته شده است. رنگ آن به صورت مونو کالر و به رنگ سبز یکدست چمنی است و بکینگ سه لایه دارد. الیاف برش w دارند و دیتکس چمن 12500 است. ارتفاع الیاف 50 میلیمتر است و 160 گره طولی در یک متر دارد. این چمن نیز تک بافت است و بنابراین نیاز به فیلر سیلیس و گرانول دارد. جهندگی (resilience) نخ پس از خمیدگی به دلیل شکل برشی الیاف از ویژگی های بارز این چمن مصنوعی است.

بهترین چمن مصنوعی برای زمین فوتبال

بهترین چمن مصنوعی فوتبالی از نظر محصولات موجود در بازار با در نظر گرفتن موارد مختلف مانند الیاف، کیفیت ساخت و تولید، دیتکس محصول و انعطاف پذیری چمن MG PRO 140/G است که تا کنون بارها مورد استفاده قرار گرفته و امتحان خود را در شرایط جوی مختلف به خوبی پس داده است. باید به این نکته نیز توجه کرد که نحوه نصب و اجرای چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال نیز بسیار مهم است و از تاثیرگذارترین پارامترها در عمر چمن مصنوعی است.

قیمت چمن مصنوعی فوتبالی

فاکتورهای مهم در قیمت چمن مصنوعی فوتبال بسیار متنوع هستند و بهبود هر کدام از این پارامترها و تنوع آنها در محصولات مختلف باعث می شود که شاهد محصولات متنوعی در بازار و با قیمت های متفاوتی باشیم. در ادامه به بررسی مهمترین عوامل تاثیرگذار در قیمت چمن مصنوعی پرداخته ایم.

کشور محل تولید چمن مصنوعی

محل تولید چمن یکی از پارامترهای تعیین کننده قیمت چمن مصنوعی است. اینکه چمن در یک کشور خارجی تولید شده باشد و پروسه هزینه بر و زمان بر سفارش تا واردات را طی کند یا اینکه فقط الیاف آن از خارج سفارش داده شود و خود چمن در داخل کشور تولید شود بسیار مهم است. نخ های وارداتی مقاومت بهتری در برابر اشعه خورشید، پارگی و کشش دارند و بنابراین عمر بیشتری دارند. بیشترین الیاف وارداتی از کشور های هلند، ترکیه، اسکاتلند و بلژیک است.

جنس چمن مصنوعی (مواد اولیه)

چمن های مصنوعی از جنس نایلون، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، LSR و XTREME هستند. اینکه کدام یک از این مواد در ساخت چمن استفاده شده باشد و با چه کیفیتی، در قیمت آن تاثیر گذار است.

ارتفاع الیاف

ارتفاع های متفاوتی برای چمن های مصنوعی وجود دارد از 8 میلی متر تا 60 میلی متر. برای فوتبال معمولا از ارتفاع 40 تا 60 میلی متر استفاده میشود. هر چه ارتفاع الیاف بیشتر باشد چمن قیمت بیشتری خواهد داشت.

تراکم و تعداد گره چمن مصنوعی

چمن های مصنوعی فوتبالی برای اینکه عمر کافی مخصوصا تحت فشارهای شدیدی داشته باشند نیاز به تراکم گره بیشتری دارند و معمولا از 140 تا 160 گره مورد استفاده قرار میگیرند. تراکم بیشتر یعنی هزینه تولید بیشتر و قیمت چمن مصنوعی فوتبال بیشتر.

دیتکس چمن مصنوعی

Dtex در چمن به معنی وزن یک طول استاندارد از چمن. هر چه دیتکس چمن بیشتر باشد قدرت تحمل آن در برابر ضربات شدید بیشتر است و انعطاف بیشتری دارد. عملا دیتکس بالا به معنی ضخامت و تراکم الیاف بیشتر است و با افزایش دیتکس قیمت چمن مصنوعی افزایش می یابد.

شکل تیغه الیاف چمن مصنوعی

الیاف چمن مصنوعی در شکل های متفاوتی ساخته می شود که هر کدام قیمت و کاربرد متفاوتی دارند. شکل های متداول الیاف چمن مصنوعی به صورت زیر هستند:

 • الیافی به شکل M
 • چمن های مصنوعی «دبلیویی»
 • الیاف پرانتزی یا «C» شکل
 • الیاف امگایی
 • شبیه به چمن طبیعی
 • سه بعدی
 • چمن های مصنوعی V شکل
 • الماس یا Diamond
 • الیاف بیضوی شکل

طرح و مدل چمن مصنوعی

روش بافت چمن مصنوعی به صورت مونوفیلامنت یا فیبریلیت انجام می شود. چمن های مونو فیلامنت قیمت بیشتری دارند و برای زمین های فوتبالی مناسب تر هستند.

تعداد لایه های بکینگ (زیره)

همانطور که در قسمت معرفی بستر های چمن مصنوعی گفته شد بکینگ ها میتوانند به صورت یک، دو یا سه لایه باشند و همچنین برخی از آنها نفوذپذیر نسبت به آب هستند و قیمت بالاتری دارند. برخی از چمن ها از لاتکس SBR استفاده میکنند اما برخی به جای آن از پلی اورتان استفاده میکنند که قیمت بالاتری خواهند داشت. همچنین برخی از چمن های جدید با نام non-infill ساخته شده اند که نیاز به فیلر (پرکننده گرانول و سیلیس) ندارند که طبیعتا قیمت بالاتری دارند.

ابعاد زمین فوتبال چمن مصنوعی و محل نصب چمن مصنوعی فوتبال

ابعاد زمین و محل نصب به صورت مستقیم بر قیمت هر متر چمن مصنوعی فوتبال تاثیری ندارد اما به صورت غیر مستقیم یکی از موثرترین موارد در تعیین هزینه ایجاد زمین چمن مصنوعی فوتبال است.

عواملی از جمله میزان زیرسازی لازم و نوع زیر سازی، شرایط آب و هوایی محل نصب، اینکه این یک زمین فوتبال کوچک و فقط برای تمرین داریم یا اینکه برای مسابقات حرفه ای مورد استفاده قرار میدهیم همگی در تعیین ارتفاع الیاف، دیتکس چمن و تعداد گره نقش دارند و بنابراین تعیین کننده قیمت خواهند بود. استفاده از سیلیس و گرانول، چسب مخصوص دوجزئی چمن مصنوعی، نوار اتصال و لایه ژئوتکستایل همگی در زمین های حرفه ای لازم است اما برای زمین فوتبال یا والیبال در یک ویلا این موارد لازم نیست و حتی میتوان از چمن مصنوعی دو منظوره برای آنها استفاده کرد که هزینه کمتری دارد.

 از کجا چمن مصنوعی فوتبال بخرم؟

پیشنهاد ما افراچمن است. شرکت افراچمن با بیش از 15 سال سابقه در ارائه و اجرای چمن های مصنوعی فوتبال بهترین گزینه ها را به شما ارائه میدهد. مهمترین نکته در داشتن زمین چمن مصنوعی فوتبالی، کاشناسی صحیح زمین، انتخاب چمن با کیفیت، ارائه گارانتی عملکرد چمن مصنوعی و نصب حرفه ای و استاندارد آن است که در کلیه این مراحل تیم ما تخصص ویژه دارد.

خرید چمن مصنوعی زمین فوتبال از افراچمن

در صورتی که قصد خرید چمن مصنوعی فوتبال را دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره حرفه ای تیم ما برای انتخاب بهترین چمن مصنوعی برای فوتبال استفاده کنید. پیش از ثبت سفارش کارشناس ما به صورت حضوری از زمین شما بازدید خواهد کرد و مدل های مناسب برای اهداف شما را به شما معرفی میکند. ما به صورت حضوری انواع چمن های مورد نظر را به شما نشان می دهیم، درباره ویژگی های هر کدام و مزایا و معایب آنها توضیحات لازم خدمتتان ارائه می شود و نمونه زمین های فوتبالی اجرایی از هر کدام را معرفی میکنیم. پس از این کار و تفاهم برای اجرای چمن مصنوعی توسط افراچمن مراحل سفارش و خرید چمن مصنوعی برای زمین فوتبال به شرح زیر خواهد بود.

مراحل خرید چمن مصنوعی فوتبالی

 • بازدید کارشناس فنی تیم افراچمن از زمین مورد نظر و ترسیم نقشه ابعادی زمین(نهایتا 2 روز کاری)
 • کارشناسی زمین از نظر زیرسازی و بررسی موارد لازم برای اجرای زیرسازی مناسب زمین با کارفرما
 • اقدام به قرارداد برای زیرسازی زمین چمن مصنوعی در صورت لزوم
 • تهیه و ثبت قرارداد فروش چمن مصنوعی بر اساس نقشه تهیه شده
 • تهیه و بافت چمن مطابق با نقشه. (در صورت نیاز به بافت تقریبا 10 تا 20 روز کاری زمان لازم است)
 • نصب چمن مصنوعی و اجرای زیر سازی (بسته به متراژ زمین و نوع زیر سازی لازم بین 3 روز تا یک ماه)

نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر گزینه بافت چمن طبق نقشه را انتخاب کنید درست است که پروسه تهیه چمن مصنوعی کمی طولانی تر می شود اما این کار در کل هزینه کمتری برای شما دارد و همچنین کیفیت کار را افزایش میدهد چون بافت چمن مقدار پرتی چمن مصنوعی که در حالت استفاده از رول های آماده رخ میدهد را کاهش می دهد. از طرف خطوط سفید زمین چمن مصنوعی در حالت بافت به صورت یک تکه در چمن بافته می شوند و نیاز به خط کشی و اتصال با چسب و … ندارند.

خرید چمن مصنوعی فوتبال از نمایندگی و تولید کننده

شرکت افراچمن سالهاست با تمامی شرکت های تولید کننده چمن مصنوعی در ایران همکاری نزدیکی دارد به همین دلیل قیمت هایی که ما برای چمن مصنوعی ارائه می دهیم کمتر از زمانی است که کارفرما بخواهد مستقیم از کارخانه تولید چمن مصنوعی فوتبالی خرید کند.

ما محدود به یک تولید کننده نیستیم و در صورتی که کیفیت محصولات یک شرکت مناسب نباشد یا به نسبت کیفیت چمن مصنوعی، قیمت مناسبی را نداشته باشد آنرا به شما پیشنهاد نمی دهیم و از سایر تولیدات که از گارانتی و کیفیت آنها مطمئن هستیم و تست های خود را به خوبی گذرانده اند به شما معرفی میکنیم. با خرید از افراچمن از تخصص ویژه ما که عرضه و احداث زمین فوتبال و فوتسال چمن مصنوعی است لذت خواهید برد.

هزینه احداث زمین چمن مصنوعی فوتبال

در سرتاسر این مقاله به بررسی پارامترهای مهم در انتخاب چمن مصنوعی مناسب و قیمت و هزینه هر کدام از مراحل کار پرداخته ایم. هزینه احداث زمین چمن مصنوعی فوتبالی به سه بخش تقسیم می شود.

قیمت چمن مصنوعی، هزینه زیرسازی و آماده سازی زمین و حاشیه ها، هزینه نصب چمن مصنوعی

قیمت چمن مصنوعی را کیفیت چمن و متراژ زمین تعیین میکند و هرچه متراژ بیشتر باشد و چمن با کیفیت تر هزینه افزایش می یابد. برای اطلاع از آخرین قیمت ها میتوانید با کارشناسان فروش چمن مصنوعی فوتبالی در افراچمن در ارتباط باشد.

هزینه زیرسازی هم بسته به اینکه زمین در چه سطحی باشد و چه نوع زیرسازی ای لازم داشته باشد و چقدر مصالح و شن ریزی یا بتن ریزی و جدول کشی یا فنس لازم داشته باشد متغیر است که برای این قسمت نیز کارشناس فنی تیم ما با بازدید از زمین این موارد را مشخص خواهد کرد.

سایر هزینه های نصب شامل دستمزد نصاب، نوارهای اتصال و چسب و … است که برای هر زمین متفاوت است.

برای اطلاع از کلیه هزینه های احداث زمین چمن مصنوعی فوتسال، فوتبال یا مینی فوتبال با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما به صورت کامل این موارد با برای شما شرح داده و شما را راهنمایی میکنند.

دلایل انتخاب افراچمن برای خرید چمن مصنوعی فوتبال

افراچمن یک برند معتبر در عرصه اجرای چمن های مصنوعی ورزشی

کارشناسان و مشاوران قسمت چمن های ورزشی در شرکت افراچمن سالهاست که در این زمینه فعالیت دارند. کمتر کسی است که در زمینه فروش چمن های مصنوعی فعالیت داشته باشد و با تیم ما آشنایی نداشته باشد. کیفیت پروژه های ما معرف تخصص ما در این زمینه است.

افراچمن، فعالیتی به گستردگی کل ایران

شرکت افراچمن در تمامی نقاط ایران فعالیت دارد. از تهران و اصفهان و شیراز و مشهد. از مازندران و شمال ایران، شهرهای سردسیر زاگرس، ایلام و کردستان، شهرهای کویری یزد و گرمسیر جنوب، اهواز و بندرعباس. برای تمامی شرایط آب و هوایی ایران ما بارها چمن های مصنوعی فوتبال و فوتسال را اجرا کرده ایم. با لحاظ کردن شرایط اقلیمی هر ناحیه چمن مناسب برای همان شرایط را پیشنهاد و عملکرد آنرا گارانتی میکنیم.

گارانتی خرید چمن مصنوعی فوتبالی از افراچمن

تمامی محصولات چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال که به شما ارائه می شود گارانتی کیفیت دارند و همگی از بهترین مواد اولیه و با تکنولوژی به روز تولید شده اند.

افراچمن مسلط به قوانین و استانداردها

موضوع کیفیت و رعایت استانداردها یکی از مهمترین موارد در چمن های ورزشی مخصوصا فوتبالی است. ما با اشراف به این موضوع و درک حساسیت کامل از اجرای قوانین فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) همیشه این استانداردها را در کارها لحاظ کرده و تلاش در ارائه بهترین ها به شما داشته ایم.

ما در مورد تمامی مراحل از کیفیت چمن مصنوعی، قیمت چمن، زیرسازی اصولی و نصب حرفه ای به شما ضمانت داده و محصولات خود را گارانتی میکنیم.

خدمات حرفه ای فروش و نصب چمن مصنوعی فوتبال

شرکت افراچمن در تمامی روزهای کاری هفته آماده ارائه مشاوره تخصصی به شماست. تیم فنی ما در زمینه چمن های مصنوعی تزئینی و چمن های ورزشی شما را در انتخاب بهترین گزینه راهنمایی خواهند کرد. شما میتوانید با حضور در محل شرکت انواع چمن ها را مشاهده کنید و به صورت حضوری با کارشناسان ما در ارتباط باشید. برای این کار کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید و زمان حضور در شرکت را تعیین کنید.

کاشناس بازدید از پروژه، در محل زمین ورزشی شما حضور پیدا میکند و تمامی موارد در مورد زیرسازی، زهکشی و خروج آب و روش و هزینه اجرا را به صورت کامل برای شما شرح خواهد داد. در صورت نیاز به ترمیم یا تعمیر چمن مصنوعی ما آماده ارائه تمامی خدمات به صورت حرفه ای به شما هستیم.

نصب چمن مصنوعی فوتبالی مناسب برای بازیکنان در افراچمن

برای بازیکنان حرفه ای و مربیان و باشگاه ها حفظ سلامت بازیکنانشان بیش از هر چیزی اهمیت دارد. علاوه بر آن امکان انجام بازی به صورت روان و کمترین اصطکاک بازیکنان و توپ با چمن از نکات مهمی است که در خرید چمن مصنوعی فوتبال باید به آن دقت کرد.

بازیکنان نباید در اثر دویدن یا زمین خوردن در بازی که قطعا رخ خواهد داد دچار آسیبی شوند و چمن مصنوعی باید جاذب مناسبی برای ضربه ها و کوبش ها باشد. شرایط جوی نباید به چمن آسیب بزند و انعطاف چمن در سرما باید حفظ شود.

هنگام بارندگی نباید مشکلی تخلیه آب باشد و باید سیستم تخلیه و زهکشی مناسبی با استفاده از زیرسازی اصولی برای زمین فراهم کرد.

تمامی مواردی که اشاره شد را ما به صورت کامل در پروژه اجرای چمن مصنوعی فوتبال به صورت کامل و با بهترین کیفیت لحاظ میکنیم.

اجرای حرفه ای چمن مصنوعی فوتبال از صفر تا صد در افرا چمن

اگر به دنبال شرکت مناسب برای خرید چمن مصنوعی فوتبال هستید یا به دنبال نصاب چمن مصنوعی فوتسال و فوتبال هستید حتما باید دقت کنید که با شرکت های حرفه ای فعالیت کنید. هزینه های یک نصب غیر اصولی بسیار بالاست و گاها میتواند منجر به کاهش عمر باورنکردنی چمن مصنوعی زمین ورزشی شما شود. فقط کافیست سری به سالن های فوتسال بزنید تا از این موضوع به خوبی آگاه شوید.

ما سالهاست که در این زمینه فعالیت داریم و پروژه های فراوان ما در این زمینه گواهی بر این موضوع است.

سوالات متداول خرید چمن مصنوعی فوتبال

هنگام خرید چمن مصنوعی برای زمین فوتبال کوچک چه نکاتی مهمتر است؟

ابعاد زمین فوتسال نسبت به زمین فوتبال خیلی کوچکتر است و این یعنی فشاری که به چمن از طرف بازیکنان وارد میشود به مراتب بیشتر است. بنابراین باید از چمنی متناسب با این شرایط استفاده کرد یعنی با الیاف مقاوم تر و زیره ضخیم متر. برای فوتسال حداقل دیتکس پیشنهادی دوازده هزار گرم است.

برای ساخت زمین فوتبال چمن مصنوعی استاندارد به چه چیزی بیشتر توجه کنیم؟

مهمترین نکته برای ایجاد زمین چمن مصنوعی برای فوتبال استفاده از چمن با ارتفاع الیاف مناسب و بین 55 تا 60 میلی متر است که کار پاشش سیلیس و گرانول و نگهداری آن در بافت چمن را ساده میکند و پس از آن نصب حرفه ای این چمن ها.

چمن‌های استاندارد موجود برای زمین فوتبال کدام انواع هستند؟

در حال حاضر بهترین چمن های موجود برای استفاده در زمین های ورزشی فوتبال و فوتسال چمن های MG PRO و MN PRO و MS Pro با ارتفاع های 50 تا 55 میلی متر هستند.

برای زمین فوتبال مدرسه چه چمنی مناسب است؟

چمن مصنوعی در مدارس بیش از هر چیز به کاربرد چمن در مدرسه بستگی دارد. اگر برای زمین ورزشی مدرسه بخواهید چمن مصنوعی نصب کنید باید زیرسازی مناسبی انجام شود زیرا سطح آسفالت مدرسه به تنهایی پاسخگو نیست و اگر چمن روی آن نصب شود باعث آسیب به پای دانش آموزان در هنگام بازی خواهد شد. از نظر نوع چمن مورد استفاده نیز دارا بودن الیاف ضخیم با وزن و چگالی بالا پیشنهاد میشود که عمر بیشتری را برای زمین چمن به همراه خواهد داشت. استفاده از چمن های چند منظوره ورزشی قابل استفاده در زمین های تنیس ، والیبال و فوتبال نیز میتواند گزینه مناسبی باشد.

اگر هدف فقط زمین ورزشی مدرسه نباشد و قصد داریم کل حیاط را چمن مصنوعی استفاده کنیم و همزمان برای زنگ ورزش نیز مورد استفاده قرار دهیم نکته مهم داشتن مقاومت کافی به خاطر تردد بالای دانش آموزان است.

انواع چمن های MG PRO,MS PRO و MN PRO با ارتفاع نخ 40 میلی متر به عنوان چمن مصنوعی فوتبال در مدرسه و چمن های رویال و سپیدار با ارتفاع نخ 30 میلی متر برای کاربرد عمومی در مدرسه میتوانند استفاده شوند.

ترمیم چمن مصنوعی فوتبالی را چگونه انجام دهیم؟

اقداماتی مانند ترمیم و تعویض چمن آسیب دیده، شست و شوی چمن، تعویض یا ترمیم خط کشی زمین یا افزودن مواد گرانول و سیلیس (که هر سال 2 بار لازم است) و برس چمن مصنوعی از خدمات افراچمن است که میتوانید با ما در تماس باشید. در نقاطی که تمرکز بازیکنان بیشتر است مانند مرکز زمین یا جلوی دروازه ها نیز بعد از 5 سال لازم است عملیات تعویض یا ترمیم چمن انجام شود.

آیا چمن های مصنوعی استاندارد هستند؟

چمن های مصنوعی تست های متعددی را طی میکنند و فیفا در ارائه استاندارد به زمین های ورزشی چمن مصنوعی سخت گیری زیادی دارد.

در ایران شرایط آب و هوایی مختلفی داریم و چمن های مصنوعی باید در برابر نفوذ اشعه فرابنفش و دمای 55 درجه سانتی گراد گرفته تا دما های پایین و حدود منفی 40 درجه مقاومت داشته باشند. در ایران این موضوع توسط شرکت توسعه نگهداری اماکن ورزشی انجام می شود و سالانه تولیدات چمن مصنوعی ورزشی مورد تست و ارزیابی آنها قرار میگیرد. از نظر فیفا هم انجام چمن مصنوعی روی زمین به شرط استفاده از زیرسازی Unbound مانعی ندارد و مورد تایید است.

آیا قیمت هر متر مربع چمن مصنوعی فوتبال به ارتفاع نخ چمن مصنوعی مرتبط است؟

بله. قاعدتا هرچه ارتفاع الیاف چمن مصنوعی کوتاه تر باشد قیمت هر متر مربع چمن مصنوعی فوتبال ارزان تر است.

آیا چمن مصنوعی ورزشی را به صورت غیر متری میتوان تهیه کرد؟

برخی انواع چمن های مصنوعی به صورت نواری یا تایلی عرضه می شوند اما چمن های ورزشی نیاز به زیرسازی دارند و به صورت تایلی عرضه نمی شوند و برای مصارف کوچکتر استفاده از انواع دیگر چمن های تزیینی توصیه می شود.

نصب چمن مصنوعی سخت است؟ هزینه دارد یا رایگان است؟

نصب چمن های مصنوعی فوتبال و فوتسال بسیار کار تخصصی و حرفه ای است و پیشنهاد می شود از سپردن کار به افراد غیر متخصص اجتناب شود. فرایند نصب چمن مصنوعی در تمامی قسمت ها از زیرسازی، تهیه مواد و نصب و چسباندن چمن ها هزینه دارد که برای اطلاع از هزینه ها میتوانید با کارشناسان افراچمن در ارتباط باشید.

میزان تراکم و دیتکس چمن مصنوعی چه تاثیری در قیمت آن دارد؟

تعداد گره ها هر چه در واحد طول کمتر باشد و دیتکس چمن کمتر باشد هزینه تولید چمن کمتر و چمن تولید شده ارزانتر خواهد بود.

قیمت چمن مصنوعی فوتبالی متری است یا به صورت رولی؟

برای محاسبه قیمت چمن مصنوعی از معیار مترمربع استفاده میشود و اعداد اعلامی برای یک مترمربع از هر چمن است.

چمن مصنوعی آیا مشکلی با خروج آب هنگام بارش های شدید ندارد؟

قطعا یکی از مواردی که در ساخت زمین چمن مصنوعی فوتبال باید به آن توجه کرد انتخاب چمن مصنوعی و انجام فرایند نصب به گونه ای است که بتواند به راحتی حجم بارندگی شدید را از زمین تخلیه کند و برای انجام بازی و مسابقه مشکلی ایجاد نکند.

در این موضوع دو نکته مهم است

 • حجم آبی که چمن مصنوعی قابلیت تخلیه آن را دارد

این موضوع به نوع بکینگی که در چمن مورد استفاده قرار گرفته بستگی دارد. بکینگ ها معمولا به خودی خود قابلیت عبور آب را ندارند و برای تخلیه آب حفراتی در آنها تعبیه شده است اما استفاده از بکینگ نفوذپذیر یکپارچه امکان عبور 5 برابر بیشتر از سایر بکینگ ها را فراهم میکند.

 • همچنین زیرسازی نقش مهمی دارد و باید برای زمین های با مساحت متوسط تا زیاد از روش زیر سازی ناپیوسته یا Unbound که یک نوع زیرسازی نفوذناپذیر است استفاده کرد و آب را توسط زهکشی به اطراف زمین چمن انتقال داد.

چمن مصنوعی فوتبال را میتوان شست و شو داد؟

بله. چمن مصنوعی به رطوبت و آب مقاومت بالایی دارد و مشکلی از این بابت وجود ندارد اما در مساحت بالای زمین فوتسال مخصوصا در چمن مصنوعی سالن فوتبال که سیستم تخلیه آب ندارند این کار سخت است و معمولا از دستگاه های شوینده مخصوصی برای این کار استفاده می شود.

آیا چمن مصنوعی مشکل سلامتی یا حساست ایجاد نمیکند و بهداشتی است؟

مواد و ترکیبات سازنده چمن مصنوعی هیچ تداخلی با پوست و سلامتی انسان ندارند و واکنشی با سطح بدن ایجاد نمی کنند و مادامی که یک ماده شیمیایی دیگری بر روی آنها ریخته نشود حالت اولیه خود را حفظ می کنند و تجزیه نمیشوند بنابراین کاملا بهداشتی هستند.

چمن مصنوعی های مخصوص فوتبال مقاوم در برابر اشعه فرابنفش و حرارت خورشید هستند؟

برخی از چمن های مصنوعی مقاوم در برابر اشعه یو وی نیستند اما چمن های مصنوعی فوتبالی همگی مقاوم به اشعه خورشید هستند و تاثیر حرارت روی چمن مصنوعی ناچیز است.

 زمین فوتبال چمن مصنوعی برای زمین فوتبال بهتر است یا از چمن طبیعی استفاده کنیم؟

نوع کاربری مورد نظر از زمین فوتبال در پاسخ این سوال خیلی تعیین کننده است. اگر زمینی دارید که میخواهید با کمترین رسیدگی و در شرایط جوی مختلف و بارندگی بلافاصله قابل استفاده باشد و مشکل گل آلودگی و چمن زنی و آبیاری و … نداشته باشید خرید چمن مصنوعی فوتبال بهترین گزینه است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا