چمن مصنوعی ورزشی

5/5
چمن مصنوعی ورزشی

مهمترین نکات در خرید چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی ورزشی در زمین فوتبال، فوتسال، والیبال، تنیس، گلف و سایر باشگاه های ورزشی کاربرد دارد.
پارامترهایی از جمله لایه زیرین چمن مصنوعی، تراکم و بافت چمن و همچنین میزان ارتفاع چمن های مختلف با هم فرق دارد که باعث شده هر کدام کارکرد مخصوص خود را داشته باشند. در این نوشته به معرفی انواع چمن مصنوعی ورزشی و بررسی جزئیات این موضوعات پرداخته ایم.

انواع چمن ورزشی پرکاربرد

چمن مصنوعی ورزشی

ورزش یکی از مهمترین اصول زندگی سالم به شمار می رود. همگی ما بارها به این موضوع برخورده ایم که با استفاده از ورزش می توانیم بسیاری از بیماری ها را درمان کنیم و طول عمر خود را افزایش دهیم. اهمیت ورزش به حدی زیاد است که امروزه کمپینی به نام ورزش یک دارو است در آمریکا راه افتاده است تا ورزش را به عنوان یکی از مکمل های اصلی برای درمان بسیاری از مشکلات جسمی و روحی در نظر بگیرد.

 اما قبل از ورزش تجهیز کردن فضا اهمیت بسیار زیادی دارد. شما هرگز نمی توانید در مکانی که امکانات مورد نیاز وجود ندارد، از ورزش نتیجه ای را که می خواهید بدست بیاروید. یکی از لوازمی که برای تجهیز کردن محیط های ورزشی مورد نیاز است چمن مصنوعی ورزشی است. اگر می خواهید با تاثیری که چمن مصنوعی ورزشی بر محیط می گذارد آشنا شوید، در ادامه این گزارش همراه ما باشید.

چمن مصنوعی ورزشی-فوتسال

 

چرا باید از چمن مصنوعی ورزشی استفاده کنیم!

اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا باید از چمن مصنوعی ورزشی در زمین های ورزشی استفاده کنیم! قبل از پاسخ به این سوال اجازه دهید فضاسازی داشته باشیم! تصور کنید به زمین فوتبالی رفته اید که با چمن طبیعی پوشش داده شده است. وقتی شما بر روی این چمن بازی می کنید امکان کنده شدن چمن ها و گیر کردن پای شما در میان گل و خاک زمین وجود دارد. از طرفی دیگر، قدرت تحرک شما در این زمین کاهش پیدا می کند و دیگر شما نمی توانید نتیجه دلخواه را بدست بیاورید. اگر بر روی این زمین زمین بخورید امکان آسیب دیدن عضلات پای شما وجود دارد. اما خبر خوب این است که تمامی این مشکلات با استفاده از چمن مصنوعی ورزشی رفع می شوند!

چمن مصنوعی انعطاف پذیر است!

یکی از ویژگی هایی که سبب شده است استفاده از چمن مصنوعی ورزشی مورد توجه قرار گیرد انعطاف پذیری بالای آن است. الیاف چمن مصنوعی به گونه ای طراحی شده اند که در برابر ضربه و فشار آسیب نمی بینند. در نتیجه وقتی بر روی این چمن می دوید امکان کنده شدن چمن وجود ندارد و پای شما خاک زیر چمن تماس پیدا نمی کند. این موضوع نقش بسیار مهمی در افزایش کارآیی ورزشکاران دارد. همچنین، انتقال آلودگی از زمین به بدن به کمترین میزان می رسد و این موضوع به ارتقا سلامتی کمک می کند.

چمن مصنوعی ورزشی ضربه گیر است!

یکی دیگر از ویژگی هایی که استفاده از این چمن را مورد توجه ورزشکاران و صاحبان زمینهای ورزشی قرار داده است قدرت بسیار زیاد آن در ضربه گیری است. به طور مثال، زمین خوردن در هنگام دویدن یکی از مواردی است که در تمامی ورزش ها رخ می دهد. خبر خوب این است که اگر شما بر روی چمن مصنوعی زمین بخورید بدن شما آسیب نمی بیند.  همچنین، چمن مصنوعی فشاری را که از پا در زمان ورزش به چمن وارد می شود به سطح زمین انتقال می دهد. در نتیجه، امکان بازگشت این نیرو به عضلات پا وجود ندارد و همین امر از بروز آسیب و یا خستگی در ورزشکار جلوگیری می کند. از ویژگی های دیگر چمن مصنوعی ورزشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این چمن عملکرد ورزشکاران را بهبود می بخشد.
 • اگر ورزشکار بر روی این چمن زمین بخورد، پوستش خراش پیدا نمی کند. زیرا الیاف چمن مصنوعی بسیار نرم هستند و به پوست آسیب وارد نمی کنند.

ویژگی های چمن مصنوعی ورزشی

اگر می خواهید این چمن را برای استفاده در زمینهای ورزشی سفارش دهید، باید به ویژگی های آن توجه داشته باشید. بهتر است بدانید که برخی از چمن های مصنوعی به طور ویژه برای زمین های ورزشی طراحی شده اند و شما باید با توجه به کاربری زمین ورزشی چمن مصنوعی مناسب را سفارش دهید. ویژگی هایی که در زمان خرید این چمن باید به آن توجه داشته باشید به شرح زیرند:

 1. چمن مصنوعی ورزشی باید تراکم بالایی داشته باشد. این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر تراکم چمن مصنوعی متناسب با زمین های ورزشی نباشد، این چمن به زودی آسیب می بیند و ظاهری بسیار نازیبا پیدا می کند. همچنین، کارآیی آن در زمین های ورزشی از بین می رود. در نتیجه اگر می خواهید چمن مصنوعی مناسبی را برای زمین ورزشی خود سفارش دهید، باید در زمان خرید به تراکم آن توجه داشته باشید.
 2. ارتفاع الیاف چمن مصنوعی موضوع مهمی است که در زمان خرید چمن مصنوعی ورزشی باید به آن توجه کنید. توصیه می شود ارتفاع الیاف چمن مصنوعی ورزشی بین 35 تا 55 میلی متر باشد. به طور مثال اگر می خواهید چمن مصنوعی را برای کاربری فوتبال سفارش دهید، ارتفاع الیاف چمن باید بین 50 تا 55 میلی متر باشد. اما برای کاربری های دیگر مانند زمین تنیس و یا والیبال ارتفاع الیاف 35 میلی متر مناسب است. این ویژگی نقش موثری در افزایش کارآیی زمین ورزشی دارد.

آیا در چمن مصنوعی ورزشی باید از سیلیس و گرانول استفاده کرد؟

یکی از موارد بسیار مهمی که در زمان خرید چمن مصنوعی ورزشی باید به آن دقت داشته باشید استفاده از سیلیس و گرانول در میان برگ های چمن مصنوعی است. سیلیس و گرانول دانه هایی مشابه به شن هستند که در میان برگ های چمن مصنوعی تزریق می شوند. این مواد حکم محافظ را دارند در میان برگ های چمن مصنوعی قرار می گیرند و انعطاف پذیری آن را بالا می برند. در نتیجه چمن مصنوعی دیگر در اثر ضربه و فشار آسیب نمی بیند و این موضوع نقش بسیار مهمی در افزایش طول عمر چمن مصنوعی ورزشی دارد. به ویژه اگر می خواهید زمین فوتبال و یا فوتسال را راه اندازی کنید، باید به استفاده از سیلیس و گرانول در میان برگ های چمن مصنوعی توجه کنید. در غیر اینصورت چمن مصنوعی به زودی از بین می رود.

روش نصب چمن مصنوعی ورزشی

اکنون که با چمن مصنوعی ورزشی آشنا شده اید، ممکن است بخواهید برای خرید و نصب آن اقدام کنید. روش نصب این چمن به صورت زیر است:

 • اگر زمین سیمانی باشد، ابتدا زیرسازی های مناسب برای خروج آب از روی سطح چمن مصنوعی در نظر گرفته می شود. اما اگر زمین خاکی باشد نیازی به زیرسازی نیست.
 • پس از آنکه زیرسازی زمین برای نصب چمن مصنوعی ورزشی آماده گردید لایه ژئوتکس بر روی زمین پهن می شود. لایه ژئوتکس یک لایه منعطف است که انعطاف پذیری چمن مصنوعی را به میزان چشمگیری افزایش می دهد.
 • پس از آنکه لایه ژئوتکس نصب گردید چمن مصنوعی ورزشی با استفاده از نوارهای مخصوص بر روی زمین نصب می شود.
 • در مرحله آخر سیلیس و گرانول به سطح چمن مصنوعی تزریق می شوند تا مقاومت این چمن در برابر ضربه و فشار افزایش پیدا کند.

نکات مهمی که در زمان نصب چمن مصنوعی ورزشی باید به آن دقت داشته باشید بدین شرحند:

 • وقتی چمن مصنوعی بر روی زمین نصب می گردد، نباید خط برش مشخص شود. زیرا در این صورت نمای بسیار بدی پیدا می کند و این موضوع می تواند زیبایی بصری این چمن را تحت تاثیر قرار دهد.
 • شما می توانید از چمن مصنوعی تک رنگ و یا دو رنگ برای نصب در زمین ورزشی استفاده کنید. به طور کلی، چمن مصنوعی دو رنگ زیبایی بیشتری در زمین ورزشی به وجود می آورد و طرفداران بیشتری دارد.

معرفی انوع چمن مصنوعی ورزشی

با توجه به نیاز روز افزون افراد به چمن مصنوعی ورزشی و اهمیت ورزش برای حفظ سلامتی تولید کنندگان تلاش کردند تا چمن های متفاوتی را تولید کنند. برخی از چمن های مصنوعی پرطرفدار که در زمین های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیرند:

 • چمن مصنوعی سپیدار
 • چمن مصنوعی مدل صحرا
 • چمن مصنوعی مدل رویال بلژیکی
 • چمن مصنوعی مدل MG Pro
 • چمن مصنوعی مدل MS Pro
 • چمن مصنوعی مدل MN Pro

هر کدام از این چمن ها ویژگی خاصی دارند و می توانند محیط را به گونه خاصی تحت تاثیر قرار دهند. توصیه می شود قبل از خرید این چمن ها با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. همچنین، می توانید از مشاوره های رایگان متخصصان شرکت افرا بهره مند شوید. به این موضوع توجه داشته باشید که شما باید تمامی مراحل خرید، نصب و اجرای چمن مصنوعی ورزشی را زیر نظر افراد متخصص پیگیری کنید. تنها در این صورت است که می توانید رضایت کاملی از خرید چمن مصنوعی ورزشی داشته باشید.

قیمت چمن مصنوعی ورزشی

همانطور که متوجه شده اید چمن مصنوعی ورزشی یکی از اقلامی است که در تمامی محیط های ورزشی به آن نیاز است. به همین دلیل بسیاری از افراد برای خرید این چمن اقدام می نمایند و بی شک در مورد قیمت چمن مصنوعی ورزشی سوال می پرسند. باید بدانید قیمت چمن مصنوعی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که از مهمترین آنها می توان به ارتفاع الیاف، جنس نخ الیاف و بکینگ چمن مصنوعی اشاره کرد. به همین دلیل توصیه می شود برای استعلام قیمت با مراکز معتبر فروش، مانند شرکت افرا چمن، در ارتباط باشید.

جمع بندی

تا بدینجا تلاش کردیم تا اطلاعات کاملی را در مورد چمن مصنوعی ورزشی در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید استفاده از چمن مصنوعی انعطاف پذیری زمین ورزشی را بالا می برد و از آسیب به پای ورزشکاران در حین دویدن پیشگیری می کند. همچنین، این چمن بسیار نرم است و اگر بر روی آن زمین بخورید امکان به وجود آمدن خراش بر روی پوست وجود ندارد. وقتی می خواهید چمن مصنوعی را سفارش دهید باید به ویژگی های آن از جمله تراکم بالا و ارتفاع الیاف مناسب توجه داشته باشید. در میان الیافچمن مصنوعی ورزشی برای افزایش استقامت چمن از سیلیس و گرانول استفاده می شود. شما می توانید خرید، نصب و اجرای انواع چمن مصنوعی را از شرکت افرا بخواهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مدیر فروش
Scroll to Top
اسکرول به بالا