تمامی آنچه که باید در مورد چمن مصنوعی بدانید!

وقتی صحبت از چمن مصنوعی می شود همه افراد به یاد محصولی می افتند که سبز رنگ است و بر روی زمین پهن می شود. درست است که این تصویر یکی از کاربردهای چمن مصنوعی را نشان می دهد، اما باید بدانید امروزه این محصول به محصولی مهم تبدیل شده است که بسیاری از طراحان داخلی برای زیباسازی و محوطه سازی از آن استفاده می کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید تاریخچه ساخت این چمن به دهه 90 میلادی در آمریکا باز می گردد. در آن زمان اولین بار چمن مصنوعی برای پوشش سطح ورزشگاه مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن این چمن دستخوش تحولات زیادی شد تا به شکلی که امروزه شاهد آن هستیم درآمد! امروزه استفاده از این چمن چنان مرسوم شده است که نمی توان نقش آن را نادیده گفت.

انواع مدل چمن مصنوعی

با توجه به این موضوع که این چمن به زودی به یکی از محصولات پرطرفدار تبدیل شد، سازندگان چمن مصنوعی تلاش کردند تا ایده های متفاوتی را در ساخت آن به کار ببرند و نام های مختلفی را به این چمن ها بدهند. امروزه، چمن ها اسم های زیبایی همچون ماهونیا، اسپریت، صدف و صحرا را از آن خود کرده اند و وقتی می خواهید چمن بخرید نام چمن به شما گفته می شود. این امر می تواند این حس را در شما تداعی کند که شما در حال خرید یک موجود زنده هستید، زیرا همین امر در عمل رخ می دهد!

تمرکز بر نیاز بازار برای ساخت چمن مصنوعی

سازندگان چمن مصنوعی تلاش کردند بر نیازهای بازار تمرکز داشته باشند و با توجه به آن این محصول را تولید کنند. این طراحان به زودی به این مطلب پی بردند که وقتی این چمن در فضاهایی مانند زمین های ورزشی استفاده می شود تحت فشار زیادی قرار می گیرد، اما وقتی در محیط تراس و یا حیاط استفاده می شود، فشار کمی بر آن وارد می شود. در نتیجه به این نتیجه رسیدند که تراکم چمن یکی از مواردی است که باید با توجه به فضا طراحی شود. امروزه این محصولات با توجه به موارد زیر تفاوت هایی باهم دارند:

 • نیروی وارده: اگر این چمن قرار است در محیط ورزشی به کار برده شود تراکم بالایی را برای آن در نظر می گیرند تا نیروی وارده را به خوبی تحمل کند و الیاف آن بی قواره نشوند.
 • ارتفاع الیاف: این محصولات با ارتفاع الیاف متفاوت تولید می شوند و افراد با توجه به سلیقه خود می توانند آن را سفارش دهند. بهتر است بدانید هر چقدر ارتفاع الیاف این چمن کوتاهتر باشد بیشتر شبیه به موکت می شود و هر چقدر ارتفاع الیاف بلندتر باشد، حس چمن طبیعی را تداعی می کند.
 • ظاهر چمن: برخی از سازندگان از الیاف کاملا سبز در ساخت این چمن استفاده می کنند. در نتیجه ظاهر این چمن مشابه به چمنی می شود که در فصل بهار شاهد آن هستیم. برخی از سازندگان نیز از الیاف زرد و نسکافه ای در میان الیاف چمن استفاده می کنند. در نتیجه ظاهر این چمن بیشتر مشابه به چمن طبیعی می شود. شما می توانید با توجه به سلیقه خود یکی از این محصولات را انتخاب کنید.

قیمت چمن مصنوعی دکوراتیو

یکی از محصولات ویژه بازار چمن، چمن مصنوعی دکوراتیو و یا چمن تزیینی است. همانطور که از نام آن مشخص است، این چمن برای فضایی با تردد متوسط و یا پایین طراحی شده است. این چمن در فضاهای متعددی کاربرد دارد که از پرطرفدارترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما می توانید این چمن را در محیط تراس به کار ببرید و محیط بسیار زیبا و چشم نوازی را به وجود بیاورید.
 • شما می توانید این چمن را در محیط حیاط به کار ببرید و حیاط خود را همیشه سبز نگه دارید. تصور کنید در یک روز سرد زمستانی که برف همه جا را پوشانده است، سبزی دلنواز چشم را از لا به لای برف ها تماشا کنید. این موضوع می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.
 • شما می توانید این چمن را برای پوشش پشت بام به کار ببرید و باغ شخصی یا روف گاردن خود را طراحی کنید. هیچ چیز قشنگ تر از این نیست که باغ رویایی خود را در محیط پشت بام داشته باشید.

قیمت چمن مصنوعی موکتی

شاید شگفت زده شوید اگر به شما بگوییم شما می توانید از این محصول برای پوشش کف اتاق به عنوان موکت استفاده کنید. همانطور که پیشتر در این متن به آن اشاره کردیم هر چقدر ارتفاع الیاف چمن مصنوعی کوتاه تر باشد ظاهر آن بیشتر مشابه به موکت می شود. بسیاری از افراد تمایل دارند که با استفاده از این محصول محیط اطراف خود را سبز کنند و به ارتفاع الیاف آن اهمیت نمی دهند. در نتیجه چمن مصنوعی با ارتفاع الیاف 8 تا 15 برای آنها مناسب است.

اما اگر شما می خواهید این چمن هم حس طبیعت را به وجود بیاورد و هم به عنوان موکت در اتاق پهن شود. می توانید چمنی با ارتفاع الیاف 25 تا 35 میلی متر را انتخاب کنید. باید بدانید هر چقدر ارتفاع الیاف این چمن بلندتر باشد، قدرت ضربه گیری آن بالاتر می رود. در نتیجه اگر می خواهید این چمن را برای اتاق کودک خود سفارش دهید، باید به این موضوع توجه داشته باشید و چمنی با ارتفاع الیاف 25 تا 35 میلی متر را خریداری کنید. الیاف این محصول به گونه ای طراحی شده اند که انرژی کوبشی را به خوبی جذب می کنند و به عنوان ضربه گیر عمل می کنند.

قیمت چمن مصنوعی برای تراس

تراس یکی از کاربری های ویژه چمن مصنوعی است. شما می توانید این محصول را برای پوشش کف تراس به کار ببرید و محیط خاص و زیبایی را به وجود بیاورید. تراس قسمتی از خانه است که دسترسی شما را به محیط خارج از خانه برقرار می سازد و شما می توانید از درون خانه خود و در حالی که از هوای خوش لذت می برید، به آسمان زیبا نگاه کنید. رنگ سبز چمن مصنوعی با رنگ آبی آسمان همخوانی دارد و ترکیب خاصی را به وجود می آورد.

بسیاری از افراد تراس را به محلی برای نگهداری وسایل غیر قابل استفاده خود تبدیل می کنند. اما وقتی تراس را با چمن مصنوعی پوشش دهید این محل به محلی خاص برای برقراری مهمانی های خانوادگی تبدیل می شود. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا پایه میز و صندلی به چمن مصنوعی آسیب وارد می کند! در پاسخ به این سوال باید بگوییم اگر این چمن به درستی انتخاب شود، آسیب نمی بیند و شما می توانید به طور متوسط 5 تا 7 سال از این چمن در محیط تراس استفاده کنید.

چمن مصنوعی دیواری

یکی از کاربردهای ویژه چمن مصنوعی که اخیر مورد توجه قرار گرفته است استفاده از این محصول بر روی دیوار است. این ابتکار اولین بار توسط شرکت های بزرگ مانند گوگل و آمازون به کار برده شد. آنها این چمن را بر روی دیوار نصب کردند تا حس خوشی را در کارمندان خود به وجود بیاورند. پس از آن طراحان داخلی نیز از این ایده بهره گرفتند و امروزه شاهد دیوارهای سبز زیادی هستیم که در محیط خانه ها و یا محل کار به کار برده می شود. وجود چمن مصنوعی بر روی دیوار فواید زیادی دارد که مهمترین آنها به شرح زیرند:

 • این چمن بر روی دیوار استرس و اضطراب را کاهش می دهد.
 • این چمن حس طبیعت را به وجود می آورد و به بهبود مشکلات شناختی کمک می کند.
 • این چمن دکوراسیون را بسیار خاص و منحصر به فرد می کند.

چمن مصنوعی از کجا تهیه کنم

شاید اکنون شما اغوا شده باشید که برای خرید چمن مصنوعی اقدام کنید. برای خرید این محصول می توانید به تولیدی چمن مصنوعی و یا شرکت های معتبر مراجعه کنید. اگر می خواهید شرکت مناسبی را برای خرید این محصول انتخاب کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • شرکت باید نمونه کارهایی داشته باشد. شما می توانید این نمونه کارها را به دقت بررسی کنید تا متوجه دقت و مهارت شرکت در نصب و اجرای چمن مصنوعی شوید.
 • شرکت باید نمونه چمن را برای شما ارسال کند. اگر این چمن کیفیت مناسبی ندارد، هرگز از آن خریداری نکنید.
 • شرکت باید مشاوره های لازم را برای نصب این چمن به طور رایگان در اختیار شما قرار دهد. اگر شرکتی به این موضوع اهمیت نمی دهد قابل اعتماد نیست.
 • شرکت باید برای محصولاتی که به شما ارائه می دهد ضمانت نامه در نظر بگیرد. در نتیجه شما می توانید با اطمینان خرید کنید. اگر شرکتی برای محصولاتش ضمانت نامه نمی دهد، آن شرکت نمی تواند شرکت معتبری باشد.

جمع بندی

تا بدینجا تلاش کردیم تمام اطلاعاتی را که در مورد چمن مصنوعی نیاز دارید در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شدید این محصولات تراکم متفاوتی دارند و ارتفاع الیاف آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. شما می توانید از این چمن در حیاط، تراس، پشت بام، دیوار سبز، محیط ورزشی و زمین بازی استفاده کنید و آنچه را که همیشه در ذهن داشتید خلق کنید. طول عمر این محصول بسیار بالاست و به طور متوسط 5 تا 7 سال در محیط دوام می آورد. تمامی این ویژگی ها سبب شده اند این محصول به محصول ویژه بازار تبدیل شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مدیر فروش
Scroll to Top
اسکرول به بالا